youtube

Aktualności

Już 104 cmentarze w tym roku

Jerzy Jasonek

2018-07-13

W dniach 9-10 lipca wybrałem się na dwudniową wycieczkę rowerową, której celem było odwiedzenie jak największej ilości cmentarzy wojennych między Tarnowem a Gorlicami. Jechałem z Bogumiłowic przez Łętowice, Zakliczyn, Gromnik, Ciężkowice, Staszkówkę, Łużną, Stróżówkę do Gorlic, a drugiego dnia z Gorlic przez Kobylankę do Biecza i dalej przez Szerzyny, Ryglice, Tuchów do Tarnowa.

W dwa dni odwiedziłem 53 cmentarze wojenne, większość z nich po raz pierwszy, jednocześnie udało mi się przekroczyć…

Czytaj więcej

Artykuły Tomasza Woźnego

Jerzy Jasonek

2018-01-01

Czytaj więcej

Pomniki w Żmigrodzie - artykuły KG

Jerzy Jasonek

2018-01-01

W sylwestrowy wieczór na forum Austro-Węgry pojawił się bardzo ciekawy artykuł autorstwa KG dotyczący cmentarza wojennego nr 8 w Żmigrodzie. Zapraszam do zapoznania się z tym artykułem:

Pomniki w Żmigrodzie czyli o dwóch Franciszkach (z Dušanem w tle). 

Grób kapitana Franza Dobnika na cmentarzu w Nowym Żmigrodzie budzi zainteresowanie nie tylko z powodu piaskowcowej płyty, odmiennej od pozostałych nagrobków, ale przede wszystkim w związku z opowieścią…

Czytaj więcej

O cmentarzu 379

Jerzy Jasonek

2017-12-16

Cmentarz wojenny 379 Nowa Wieś (Ochmanów) był jednym z pierwszych obiektów, które znalazły się w sferze moich zainteresować, a to z tej prostej przyczyny, że znajduje się on na terenie mojej Gminy Niepołomice. W przeciwieństwie jednak do większości cmentarzy wojennych (poza 376 - Suchoraba) leżących na terenie tej gminy był on częścią okręgu cmentarnego Twierdzy Kraków (określanego często jako okręg XI), a nie okręgu IX Bochnia.

Ma to znaczenie o tyle,…

Czytaj więcej

Szukaj w archiwach

Jerzy Jasonek

2017-12-03

Przez ostatnie kilka lat, nie specjalnie interesowałem się tematyką cmentarzy wojennych, odwiedzałem co prawda same cmentarze, ale raczej rzadko przeglądałem zasoby internetu w poszukiwaniu informacji na ich temat.

Tym czasem okazało się, że przez te kilka lat w sieci wyrosło potężne narzędzie mogące ułatwić dotarcie do informacji, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla najwytrwalszych badaczy, grzebiący po archiwalnych aktach. Dziś można sobie w nich "pogrzebać" w czasie wolnym w…

Czytaj więcej

100 cmentarzy na 100 lecie i nowa strona

Jerzy Jasonek

2017-11-19

Zachodniogalicyjskie cmentarze wojenne zafascynowały mnie 2008 roku, wtedy też założyłem stronę internetową i ruszyłem (głównie rowerem) w teren w poszukiwaniu kolejnych cmentarzy. Do tej pory odwiedziłem około 130 cmentarzy, głównie z okręgów Brzesko, Bochnia i Limanowa oraz Twierdza Kraków - więcej na ten temat tu>>>.

Ostatnio postanowiłem sobie, że na 100 lecie Wielkiej Wojny odwiedzę 100 cmentarzy wojennych z 400, które znalazły się w albumie Brocha i Hauptmana wydanym w…

Czytaj więcej

Album Cmentarze I wojny światowej w Polsce południowo-wschodniej

Jerzy Jasonek

2013-06-26

Wydawnictwo Dragon z Bielska Białej wydało książkę - album "Cmentarze I wojny światowej w Polsce południowo-wschodniej". W albumie znalazło się kilka zdjęć mojego autorstwa, które zrobiłem podczas odwiedzin na cmentarzach wojennych, a które to zdjęcia redaktorzy wypatrzyli właśnie na mojej stronie.

W ramach wynagrodzenia za zdjęcia dostałem jeden egzemplarz w/w publikacji. Książka nastawiona jest na pokazanie wybranych cmentarzy wojennych na zdjęciach, jest co prawda jakieś wprowadzenie, a potem krótkie omówienie…

Czytaj więcej

Wielka Wojna w Bochni i okolicy

Jerzy Jasonek

2012-12-12

Na stronie Pana Janusza Paproty www.bochenskiedzieje.pl pojawiły się trzy artykułu dotyczące tematyki I wojny światowej na terenie Bochni i okolic. Pierwszy to aktualizowana wersja artykułu pt. "Cmentarze z I wojny światowej" w którym możemy poczytać o cmentarzach na terenie ziemi bocheńskiej jakie pozostały po działaniach wojennych 1914 roku. Dwa kolejne całkiem nowe artykuły to jakby uzupełnienie artykułyu o cmentarza, opisują działania wojenne na terenie Bochni i okolic w roku…
Czytaj więcej

Kirkut w Bochni

Jerzy Jasonek

2012-08-17

Muzeum w Bochni zorganizowało zwiedzanie z przewodnikiem kirkutu żydowskiego na wzgórzu Krzeczków, normalnie cmentarz jest zamknięty, więc była to spora okazja, żeby cmentarz odwiedzić. Na cmentarzu żydowskim założonym w 1872 roku znajduję się kwatera wojenna z okresu I wojny oznaczona nr 313. Na cmentarzu wojennym pochowano żołnierzy wyznania mojżeszowego zmarłych w Bochni w różnych okresach wojny.

Po cmentarzu oprowadzała zebranych pani Iwona Zawidzka, która podczas prawie półtora godzinnego spaceru pokazała nam…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny nr 389 w Bronowicach Wielkich

Jerzy Jasonek

2012-03-25

W niedzielę 25 marca wybrałem się na wycieczkę rowerową po Krakowie i okolicach, postanowiłem też odwiedzić cmentarz w Bronowicach Wielkich na terenie, którego kiedyś znajdował się cmentarz wojenny nr 389. Obecnie nie ma po nim śladu, ale w zimie od Pana Tomasza Woźnego dostałem link do zdjęcia znajdującego się zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego, które prawdopodnie przedstawia pomnik na cmentarzu wojenny 389, postanowiłem więc wybrać się do Bronowic i zobaczyć jak dziś wygląda to…

Czytaj więcej