youtube

Archiwum - 2017

O cmentarzu 379

Jerzy Jasonek

2017-12-16

Cmentarz wojenny 379 Nowa Wieś (Ochmanów) był jednym z pierwszych obiektów, które znalazły się w sferze moich zainteresować, a to z tej prostej przyczyny, że znajduje się on na terenie mojej Gminy Niepołomice. W przeciwieństwie jednak do większości cmentarzy wojennych (poza 376 - Suchoraba) leżących na terenie tej gminy był on częścią okręgu cmentarnego Twierdzy Kraków (określanego często jako okręg XI), a nie okręgu IX Bochnia.

Ma to znaczenie o tyle,…

Czytaj więcej

Szukaj w archiwach

Jerzy Jasonek

2017-12-03

Przez ostatnie kilka lat, nie specjalnie interesowałem się tematyką cmentarzy wojennych, odwiedzałem co prawda same cmentarze, ale raczej rzadko przeglądałem zasoby internetu w poszukiwaniu informacji na ich temat.

Tym czasem okazało się, że przez te kilka lat w sieci wyrosło potężne narzędzie mogące ułatwić dotarcie do informacji, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla najwytrwalszych badaczy, grzebiący po archiwalnych aktach. Dziś można sobie w nich "pogrzebać" w czasie wolnym w…

Czytaj więcej

100 cmentarzy na 100 lecie i nowa strona

Jerzy Jasonek

2017-11-19

Zachodniogalicyjskie cmentarze wojenne zafascynowały mnie 2008 roku, wtedy też założyłem stronę internetową i ruszyłem (głównie rowerem) w teren w poszukiwaniu kolejnych cmentarzy. Do tej pory odwiedziłem około 130 cmentarzy, głównie z okręgów Brzesko, Bochnia i Limanowa oraz Twierdza Kraków - więcej na ten temat tu>>>.

Ostatnio postanowiłem sobie, że na 100 lecie Wielkiej Wojny odwiedzę 100 cmentarzy wojennych z 400, które znalazły się w albumie Brocha i Hauptmana wydanym w…

Czytaj więcej