youtube

Aktualności

Cmentarz wojenny 381 na szlaku Frontu Wschodniego I wojny światowej

Jerzy Jasonek

2012-03-05

W dniu 26 marca byłem w Wieliczce, więc postanowiłem odwiedzić cmentarz wojenny nr 381, znajdujący się na cmentarzu komunalnym przy ulicy Piłsudskiego. Najpierw podjechałem z samego rana, zaraz przy bramie znajduje się tablica informująca, że cmentarz nr 381 jest obiektem na szlaku Frontu Wschodniego I wojny światowej.

O tej inicjatywie słyszałem już kiedyś w telewizji, ale wygląda na to, że jesteśmy już na etapie realizacji. Poszperałem w internecie i dowiedziałem się,…

Czytaj więcej

Kwatera (nie)pierwszowojenna na cmentarzu Św. Rozalii

Jerzy Jasonek

2012-01-29

Tydzień temu zamieściłem na mojej stronie artykuł na temat krzyży projektu Szczepkowskiego na cmentarzu Św. Rozalii w Bochni. Tego samego dnia skontaktowałem się z Panem Radosławem Olesiński (mieszkajacym w Bochni członkiem Stowarzyszenia Crux Galiciae), który przedstawił mi swoją teorie na temat krzyży oraz kwatery znajdującej się w obrębie cmentarza Św. Rozalii, która być może pochodzi z okresu I wojny.

Na temat krzyży Szczepkowskiego i Mayra na grobach żołnierzy z II wojny…

Czytaj więcej

Krzyże Szczepkowskiego na cmentarzu Św. Rozalii w Bochni?

Jerzy Jasonek

2012-01-22

Dwa lata temu byłem na wykładzie wygłoszonym w Domu Bochniaka dotyczącym działań wojennych w czasie I wojny światowej na terenie bocheńszczyzny. Dość przypadkowo padła wtedy kwestia, że na cmentarzu Św. Rozali w Bochni znajdują się krzyże charakterystyczne dla cmentarzy I wojennych na grobach nie związanych z tym okresem. Od około roku mieszkam w podbocheńskiej Łapczycy i na wiosnę 2011 roku postanowiłem odwiedzić ten cmentarz.

Cmentarz komunalny Św. Rozalii w Bochni znajduję…

Czytaj więcej

Czy grób masowy koło Niepołomic z albumu Brocha i Hauptmanna to cmentarz 326?

Jerzy Jasonek

2011-12-24

Cmentarz oznaczony numerem 326 obecnie nie istnieje - ciała pochowanych tam żołnierzy ekshumowano i przeniesiono na cmentarz 327, w miejscu jego lokalizacji pozostał betonowy krzyż, będący kiedyś centralnym elementem cmentarza. Poniżej zamieszczam moje rozważania na temat tego obiektu, moim zdaniem przytoczona niżej historia na pewno warta jest uwagi - zapraszam do zgłaszania swoich uwag na temat poniższego tekstu.

Zapraszam do obwiedzenia karty cmentarza 326 - skąd pochodzi poniższych tekst.

Czytaj więcej

Niszczejący obelisk na wzgórzu KAIM

Jerzy Jasonek

2011-12-15

Wczoraj trafiłem na stronę www.gk.strefa.pl - Galeria KAZELOT, strona poświęcona jest głównie Twierdzy Kraków, ale znajdują się na niej również działy dotyczące cmentarzy wojennych z I i II wojny światowej. Na stronie głównej rzucił mi się w oczy artykuł dotyczący zniszczenia obelisku na wzgórzu Kaim na granicy Wieliczki i Krakowa.

"Obelisk upamiętniający odparcie ofensywy rosyjskiej w dniu 6 XII 1914 roku na wzgórzu Kaim jest w fatalnym stanie, korona św.Stefana została pozbawiona…

Czytaj więcej

Poszukiwanie grobu Josefa Oldricha

Jerzy Jasonek

2011-12-13

W dniu 30 lipca 2011 roku otrzymałem maila następujące treści:

Dzieň dobry pan Jasonek,
Jestem z Czech i zwracam sie do Was z zapytaniem.
Mój krewny, nazwisko OLDRICH, imie JOSEF polegl 31.3.1915 w Pierwszej Wojne Swiatowej. On jest pochowany na cmentarz wojskowy Nr. 314 w Bochnii jako Austriak. Ja znazlem na strone www.polegli.tgcp.pl. Rowniež widzialem Wase strone Zachodniogalicyjskie cmentarze wojenne. Oto moje pytanie:
Možte prosze zrobič zdjecie grobu JOSEF OLDRICH i wyšlij mi na e-mail?…
Czytaj więcej