youtube

Archiwum - 2011

Czy grób masowy koło Niepołomic z albumu Brocha i Hauptmanna to cmentarz 326?

Jerzy Jasonek

2011-12-24

Cmentarz oznaczony numerem 326 obecnie nie istnieje - ciała pochowanych tam żołnierzy ekshumowano i przeniesiono na cmentarz 327, w miejscu jego lokalizacji pozostał betonowy krzyż, będący kiedyś centralnym elementem cmentarza. Poniżej zamieszczam moje rozważania na temat tego obiektu, moim zdaniem przytoczona niżej historia na pewno warta jest uwagi - zapraszam do zgłaszania swoich uwag na temat poniższego tekstu.

Zapraszam do obwiedzenia karty cmentarza 326 - skąd pochodzi poniższych tekst.

Czytaj więcej

Niszczejący obelisk na wzgórzu KAIM

Jerzy Jasonek

2011-12-15

Wczoraj trafiłem na stronę www.gk.strefa.pl - Galeria KAZELOT, strona poświęcona jest głównie Twierdzy Kraków, ale znajdują się na niej również działy dotyczące cmentarzy wojennych z I i II wojny światowej. Na stronie głównej rzucił mi się w oczy artykuł dotyczący zniszczenia obelisku na wzgórzu Kaim na granicy Wieliczki i Krakowa.

"Obelisk upamiętniający odparcie ofensywy rosyjskiej w dniu 6 XII 1914 roku na wzgórzu Kaim jest w fatalnym stanie, korona św.Stefana została pozbawiona…

Czytaj więcej

Poszukiwanie grobu Josefa Oldricha

Jerzy Jasonek

2011-12-13

W dniu 30 lipca 2011 roku otrzymałem maila następujące treści:

Dzieň dobry pan Jasonek,
Jestem z Czech i zwracam sie do Was z zapytaniem.
Mój krewny, nazwisko OLDRICH, imie JOSEF polegl 31.3.1915 w Pierwszej Wojne Swiatowej. On jest pochowany na cmentarz wojskowy Nr. 314 w Bochnii jako Austriak. Ja znazlem na strone www.polegli.tgcp.pl. Rowniež widzialem Wase strone Zachodniogalicyjskie cmentarze wojenne. Oto moje pytanie:
Možte prosze zrobič zdjecie grobu JOSEF OLDRICH i wyšlij mi na e-mail?…
Czytaj więcej