youtube

Archiwum - 2018

Cmentarz wojenny 128 - Wawrzka

Jerzy Jasonek

2018-12-08

Cmentarz wojenny nr 128 w Wawrzce, znajduje się przy żółtym szlaku pieszym prowadzącym do Florynki, jakieś 100 metrów od drogi. Cmentarz jest widoczny z daleka, na wzniesieniu, wśród łąk, dodatkowo przy drodze ustawiono współczesny znak kierujący na cmentarz.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 325 - Niepołomice - Sitowiec

Jerzy Jasonek

2018-10-27

Cmentarz nr 325 znajduje się na Sitowcu w Puszczy Niepołomickiej. Od Niepołomic należy jechać szlakiem turystycznym Droga Królewska (około 5 km). Cmentarz znajduję się na skraju lasu, koło pomnika przyrody (pień Dębu Batorego). Cmentarz jest oznakowany i dobrze widoczny z drogi (skrzyżowanie dróg: Droga Królewska, droga na Wolę Batorską, droga do osiedla Błoto).

Obecnie cmentarz ten jest zrekonstruowany. Przez dłuższy czas stan zachowania cmentarza był kiepski, ale gmina najpierw przeprowadziła doraźny…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 350 - Nowy Sacz (cm. komunalny)

Jerzy Jasonek

2018-10-17

Cmentarz nr 350 w Nowym Sączu znajduje się na cmentarzu komunalnym. Ja wchodziłem od ul. Rejtana i kierując się alejką na wprost dotarłem do obiektu.

Był to wielki reprezentacyjny cmentarz na wykonanie którego rozpisano konkurs, który wygrał Gustaw Ludwig. Pierwotny kształt cmentarza został mocno zmieniony w latach 60-tych XX wieku, kiedy zmniejszono jego powierzchnię o połowę i zlikwidowano całą kwaterę niemiecką. W pierwotnym kształcie cmentarz miał osobne, wydzielone kwatery dla żołnierzy…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 352 - Marcinkowice

Jerzy Jasonek

2018-10-17

Cmentarz w Marcinkowicach, osobna kwatera w granicach cmentarza parafialnego.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 301 - Żegocina (przy kościele)

Jerzy Jasonek

2018-10-16

Cmentarz nr 301 w Żegocinie znajduję się na terenie przykościelny, dojście przez teren kościoła. Mała kwatera na planie prostokąta od strony kościoła otoczony niskim murkiem otaczającym cały kościół, z pozostałych stron ogrodzenie współczesne. Wejście zagrodzone łańcuchem znajdującym się pomiędzy dwoma kamiennymi słupkami. Na mogiłach zbiorowych duże betonowe stele z żeliwnymi tablicami imiennymi, na mogiłach pojedynczych krzyże listowe z tabliczkami. Oprócz tego dwa duże krzyże żeliwne jeden na wzór niemiecki, a drugi rosyjski, na obu data…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 302 - Żegocina (cm. paraf.)

Jerzy Jasonek

2018-10-16

UWAGA: Podczas mojej ostatniej wizyty (październik 2018) cmentarz był w trakcie remonto, możliwe że na dzień dzisiejszy jest już po remoncie.

Cmentarz nr 302 w Żegocinie znajduje się na cmentarzu parafialnym, jakieś 400 metrów od kościoła, na skrzyżowaniu oryginalna tabliczka wskazująca drogę. Cmentarz wojenny znajduje się w środkowej części cmentarza parafialnego, po dwóch stronach alejki prowadzącej przez jego środek.

Cmentarz nr 302 jest duży, zbudowany na planie prostokąta obecnie nie posiada żadnego ogrodzenia. Na środku…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 303 - Rajbrot

Jerzy Jasonek

2018-10-16

Cmentarz nr 303 w Rajbrocie położony jest przy drodze z Rajbrotu do Muchówki, na skraju lasu (wzgórze 429 m n.p.m.), z drogi widoczna jest monumentalna brama cmentarza.

Cmentarz numer 303 jest pięknym i dużym obiektem, zbudowanym na planie prostokąta ze ściętymi narożnikami w tylnej jego części. Cały cmentarz otoczony jest kamiennym murem, wejście do niego prowadzi przez wysoką kamienną bramę. Na wprost bramy stoi wysoki kamienny krzyż, po obu stronach alejki prowadzącej w jego kierunku…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 388 - Kraków (cm. Rakowicki)

Jerzy Jasonek

2018-10-12

Cmentarz nr 388 składa się z 3 kwater, z czego dwie są zlokalizowane na cmentarzu Rakowickim, a trzecia znajduje się na cmentarzu wojskowym przy ulicy Prandoty. Kwatery na cmentarzu Rakowickim zaprojektował Hans Mayr, natomiast kwaterę na cmentarzu wojskowym zaprojektował inż. Hupert. Kwatera oznaczona numerem dwa znajduję się zaraz na lewo od wejścia przy ulicy 29 Listopada. Kwatera numer jeden zlokalizowana jest wzdłuż ulicy Żelaznej - alejką na prawo od wyżej wspomnianego wejścia na cmentarz. Natomiast…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 327 - Niepołomice (kwatera na cm. paraf.)

Jerzy Jasonek

2018-10-11

Cmentarz nr 327 jest częścią cmentarza parafialnego w Niepołomicach. Na cmentarz można dojechać z pod kościoła znajdującego się w rynku - ulicami Piękna i Cmentarna. Cmentarz wojskowy jest wyraźnie wydzielony od reszty grobów na cmentarzu parafialnym, z tymże oprócz grobów żołnierzy z I wojny światowej są tam też nagrobki żołnierzy z innych okresów.

 We wrześniu i październiku 2010 r. przeprowadzono kapitalny remont cmentarza 327 i przywrócono mu stan zbliżony do pierwotnego…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 329 - Niepołomice (Podborze)

Jerzy Jasonek

2018-10-11

Cmentarz nr 329 znajduję się na ulicy Staniąteckiej - droga z Niepołomic do Staniątek przez las, przedłużenie al. Dębowej. Właśnie od tego obiektu zaczęło się moje zainteresowanie cmentarzami zachodniogalicyjskimi, zainteresował mnie, że koło kapliczki z Matką Boską ustawione są dwuramienne krzyże.

W roku 2010 cmentarz został gruntownie wyremontowany i obecnie prezentuję się naprawdę bardzo ładnie. Renowacji poddano przede wszystkich zabytkową kapliczkę z 1819 roku ale przy okazji wyremontowano też sam cmentarz. 

Czytaj więcej