youtube

Archiwum - sierpień 2013

Cmentarz wojenny z I wojny nr 277 - Brzesko-Okocim

Jerzy Jasonek

2013-08-25

Niewielki cmentarzyk w narożniku ogrodów pałacu Goetzów w Brzesku-Okocim. Obecnie z teren pałacu nie da się dojść do cmentarza, można tam trafić wchodząc w ostatnią bramę w murze przy drodze w kierunku Nowego Sączą (na wysokości boiska sportowego). Po wejściu w bramę zobaczymy bramkę w ogrodzeniu, zaraz za bramką trzeba iść ścieżką na lewo i po kilku metrach zobaczymy cmentarz.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 279 - Sterkowiec - Dziekanów

Jerzy Jasonek

2013-08-25

Cmentarz znajduję się obecnie w lesie sterkowieckim, kiedyś znajdował się w Dziekanowie - wsi między Sterkowcem i Szczepanowem. Ja jechałem od strony Brzeska przez Jadowniki, jakieś 200 metrów za znakiem Sterkowiec skręciłem w lewo koło zaniedbanego boiska sportowego, przejechałem pod wiaduktem kolejowym i jechałem prosto dość szeroką ale mocno zarośniętą ścieżką leśną. Cmentarz 279 znajduję się po prawej stronie po przejechaniu około 1,2 km od wiaduktu kolejowego. Jednak z lasu wyjechałem inną drogą,…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 236 - Pilzno (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2013-08-18

Bardzo ciekawa duża kwatera wojenna na cmentarzu parafialnym w Pilznie. Ja jechałem od strony Jasła i skręciłem za znakiem na cmentarz wojenny Pilzno. Znaki zaprowadziły mnie na nową część cmentarza, ale kwatera nr 236 znajduje się w starej części do której przechodzimy kładką przerzuconą na drogą. Cmentarza znajduję się zaraz za kładką na skraju wąwozu po obu stronach alejki.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 237 - Pilzno (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2013-08-18

Niewielka mogiła zbiorowa na cmentarzu parafialnym w Pilznie, była dla mnie bardzo trudna od odnalezienia chodziłem w koło i nie mogłem jej znaleźć, dopiero wskazówki w internecie pomogły mi trafić na miejsce. Najłatwiej dość od głównego wejścia na starą część cmentarza i zaraz za bramą skręcić alejką w prawo. Kwatera 237 to niewielki kopczyk z betonową stelą zwieńczoną krzyżem. Kwatera znajduję się tuż obok dużo okazalszej kwatery poległych w II wojnie światowej i…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny - Lesko

Jerzy Jasonek

2013-08-15

Cmentarz wojenny w Lesku z okresu I wojny światowej 1914-1915
(Soldatenfriedhof Lesko. Der ehem. osterr-ung. k.u.k. armee.

 Cmentarz wojenny w Lesku został poświęcony w dniu 30 kwietnia 1916 roku przez księży rzymskokatolickich: Teofila Dzierżyńskiego i Karola Perenca oraz greckokatolickich: Włodzimierza Gmytrasiewicza i Jana Bireckiego.

Uroczystość oddania ostatniego hołdu poległym żołnierzom odbyła się w patriotyczno - religijnej oprawie. W poświęceniu cmentarza uczestniczyli starosta Kazimierz Pohorecki, burmistrz Aleksander Śliżyński, naczelnik sądu Kazimierz…
Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 223 - Brzostek (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2013-08-14

Kwatera nr 223 to jedna z trzech zlokalizowanych na cmentarzu parafialnym w Brzostku - ta akurat jest najmniejsza i znajduje się na prawo od wejścia za nieco większą kwaterą nr 224.

Jest to mogiła zbiorowa na planie kwadratu, otoczona ogrodzeniem z rur rozciągniętych między betonowymi słupkami. Elementem centralnym jest betonowy krzyż z koroną cierniową. Od zewnętrznej strony krzyża we wnęce znajduję się napis informujący o liczbie pochowanych żołnierzy.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 224 - Brzostek (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2013-08-14

Kwatera nr 224 to jedna z trzech zlokalizowanych na cmentarzu parafialnym w Brzostku - jest to kwatera znajdująca się zaraz na prawo od wejścia na cmentarz parafialny.

Cmentarz 224 to mogiła zbiorowa na planie prostokąta - bardzo podobna do kwatery nr 223, otoczona ogrodzeniem z rur rozciągniętych między betonowymi słupkami. Elementem centralnym jest betonowy krzyż z koroną cierniową. Od zewnętrznej strony krzyża we wnęce znajduję się napis informujący o liczbie pochowanych…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 225 - Brzostek (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2013-08-14

Największa i najokazalsza z trzech kwater wojennych znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Brzostku - to ta na wprost wejścia na cmentarz. Wejście do kwatery przez metalową bramkę, kwatera ogrodzona metalowym płotkiem rozpiętym pomiędzy betonowy słupkami. Środkiem cmentarza prowadzi alejka, a po jej obu stronach znajdują się groby. Na końcu alejki bardzo ładna ściana pomnikowa z płaskorzeźbą Chrystusa w koronie cierniowej, będąca częścią ogrodzenia cmentarza.

Wszystkie 3 cmentarze w Brzostku są…

Czytaj więcej