youtube

Archiwum - kwiecień 2018

Cmentarz wojenny z I wojny nr 314 - Bochnia (cm. komunalny)

Jerzy Jasonek

2018-04-28

Cmentarz nr 314 w Bochni, to centralny i zarazem najbardziej okazały cmentarz całego okręgu IX. Jest to jedyny cmentarz w okręgu, którego nie zaprojektował Stark. Na wykonanie cmentarza został rozpisany konkurs, w którym zwyciężył Karl Schölich komendant okręgu Brzesko. Cmentarz nr 314 znajduję się na terenie cmentarza komunalnego (kwatera XXIV) zaraz przy tylnym wejściu od ulicy Karosek. 

Cmentarz jest duży, zaprojektowany na planie prostokąta i zlokalizowany na pochyłym terenie. Całość cmentarza jest…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 315 - Krzeczów

Jerzy Jasonek

2018-04-28

Cmentarz nr 315 w Krzeczowie znajduję się około 200 metrów od skrzyżowania dróg prowadzących do Bochni, Krzeczowa i Bogucic. Jadąc od strony Bochni należy skręcić w lewo w stronę Bogucic (Ujścia Solnego) i po przejechaniu około 200 metrów w asfaltową drogę w prawo. Po kolejnych 200 metrach dojeżdżamy do cmentarza.

Cmentarz został zaprojektowany na planie prostokąta, ogrodzony jest niskimi betonowymi słupkami pomiędzy, którymi znajdują się dwa rzędy rur. Wejście na cmentarz przez bramkę na której…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 316 - Gawłów - (cm. ewangelicki)

Jerzy Jasonek

2018-04-28

Cmentarz nr 316 w Gawłowie znajduję się przy drewnianym kościele im. św. Andrzeja Boboli przy szosie z Bochni w stronę Bogucic. Cały teren kościoła jest ogrodzony, a ogrodzeniu znajduję się bramka a tabliczką Cmentarz ewangelicki 1806-1945. Na końcu byłego cmentarza ewangelickiego znajduję się cmentarz wojskowy nr 316.

Cmentarz jest niewielki, na planie prostokąta, ogrodzony betonowymi słupkami zwieńczonymi półkulą między którymi znajdują się dwa rzędy rur. Wejście na cmentarz zagrodzone jest grubym łańcuńcem rozciągniętym pomiędzy opisanymi wyżej. Element…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 368 - Limanowa (Jabłoniec)

Jerzy Jasonek

2018-04-25

Cmentarz nr 368 na wzgórzu Jabłoniec w Limanowej. Jest to reprezentacyjny cmentarz okręgu X i jak twierdzi Roman Frodyma jeden z największych i najciekawszych architektonicznie cmentarzy w całej Galicji Zachodniej. Cmentarz powstał po obu stronach drogi wiodącej do przysiółka Jabłoniec w szczytowej partii wzgórza (Jabłoniec - 560 m n.p.m.). Dojazd drogą w prawo od szosy Limanowa - Nowy Sącz, przy szosie tabliczka. Cmentarz znajduje się miejscu ostatnich pozycji obronnych wojsk rosyjskich w Limanowej,…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 377 - Krościenko (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2018-04-21

Cmentarz nr 377 w Krościenku znajduję się na terenie cmentarza parafialnego, około 400 metrów od rynku ulicą Bł. Kingi. Obiekt na prawo do wejścia.

Obecnie jest typowy grobowiec, na którym stoją trzy krzyże żeliwne z metalową glorią imitującą koronę cierniową. Pod nimi oparte trzy małe krzyże maltańskie wzór austriacki, na nich data 1914. Frodyma pisze o napisie na grobowcu „Cześć poległym w obronie Ojczyzny w I wojnie światowej”. Ja niestety niczego takiego nie zauważyłem. Stan…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny 56 - Smerekowiec

Jerzy Jasonek

2018-04-14

Bardzo ciekawy cmentarz wojenny znajdujący przy cmentarzu parafialnym w Smerekowcu przy drodze Ujście Gorlickie - Gładyszów.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny 48 - Regetów Wyżny

Jerzy Jasonek

2018-04-14

Piękny cmentarz wojenny w lesie nieopodal nieistniejącej dziś wsi Regetów Wyżny na zboczach wzgórza Jaworzynka.

Dojazd polną drogą wzdłuż linii lasu (jest kierunkowskaz) a potem przez młodnik do leśnej drogi przy której znajduje się cmentarz.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 322 - Grobla (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2018-04-10

Cmentarz nr 322 znajduję się na cmentarzu parafialnym w Grobli. Cmentarz parafialny jest widoczny z szosy Niepołomice - Szczurowa. Wjazd od drogi prowadzącej do centrum Grobli.

Jest to średniej wielkości cmentarz na planie prostokąta, ogrodzony betonowymi słupkami między którymi znajdują się dwa rzędy stalowych rur. Wejście na cmentarz zagrodzone grubym łańcuchem rozciągniętym między betonowymi słupkami. Na element centralny cmentarza składają się 3 betonowe postumenty będące jednocześnie fragmentem ogrodzenia. Na środkowym ustawiony…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 264 - Szczurowa (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2018-04-07

Cmentarz nr 264 w Szczurowej składa się z dwóch oddzielnych kwater znajdujących się na terenie cmentarza parafialnego. Cmentarz parafialny znajduje się przy drodze Szczurowa - Brzesko, ja jechałem od Niepołomic i w centrum Szczurowej skręciłem w prawo w drogę na Brzesko, cmentarz jest widoczny po lewej stronie drogi jakieś 300 metrów od centrum. Jeśli wejdziemy na cmentarz właśnie od tej strony to kwatery z I wojny znajdują się dokładnie na przeciwległym krańcu cmentarza.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 317 - Bogucice

Jerzy Jasonek

2018-04-07

Cmentarz nr 317 znajduję się Bogucicach. Jadąc drogą z Okulic dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą Uście Solne - Bochnia. Należy skręcić w prawo na Uście Solne a po jakiś 300-400 metrach w lewo w drogę polną. Po przejechaniu około 200 metrów po lewej stronie za budynkiem z czerwonej cegły widoczny jest cmentarz.

Cmentarz jest średniej wielkości, ma kształt prostokąta. Elementem centralnym jest duży betonowy krzyż z nałożonym na lico krzyżem kształcie…

Czytaj więcej