youtube

303 - Rajbrot

Cmentarz wojenny z I wojny nr 303 - Rajbrot

Cmentarz wojenny z I wojny nr 303 - Rajbrot

Jerzy Jasonek

2018-10-16

Cmentarz nr 303 w Rajbrocie położony jest przy drodze z Rajbrotu do Muchówki, na skraju lasu (wzgórze 429 m n.p.m.), z drogi widoczna jest monumentalna brama cmentarza.

Cmentarz numer 303 jest pięknym i dużym obiektem, zbudowanym na planie prostokąta ze ściętymi narożnikami w tylnej jego części. Cały cmentarz otoczony jest kamiennym murem, wejście do niego prowadzi przez wysoką kamienną bramę. Na wprost bramy stoi wysoki kamienny krzyż, po obu stronach alejki prowadzącej w jego kierunku znajdują się stele z żeliwnymi tablicami imiennymi. Jak podaje Frodyna ma kamiennym krzyżu powinna znajdować się tablica inskrypcyjna - ja niestety niczego takiego nie zauważyłem. Za kamiennym krzyżem znajdują się dalsze pola grobowe na których stoją krzyże listowe z tabliczkami imiennymi. Pośrodku tylnej części ogrodzenia znajduje się dość charakterystyczna ściana pomnikowa zwieńczona trójkątnym daszkiem, na środku ściany miejsce na tablicę - której niestety w tym miejscu nie ma, pod ścianą betonowa ławeczka. Jak podaję Frodyma na tylnej zewnętrznej ścianie ogrodzenia znajduję się napis wykuty przez weteranów walk - niestety nie byłem po drugiej stronie ogrodzenia i nie wiem czy nadal tam jest. Cmentarz jest w stanie dobrym, położony bardzo malowniczo, całość prezentuje się bardzo ładnie. Naprawdę warto zobaczyć.

Galeria zdjęć

Zapraszam do dyskusji

Dane cmentarza

Numer cmentarza: 303

Lokalizacja: Rajbrot

Projektant: Franz Stark

Ostatnia wizyta: 2018-10-16 - rowerem

GPS: bd., bd.

Pochowani: 538 żołnierzy (201 znanych z nazwiska)

A - 56; D - 179; R - 303;

Daty śmierci: 5-13 XII 1914

Źródło danych: J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarnów : Muzeum Okręgowe, 2005.