Cmentarz nr 327 jest częścią cmentarza parafialnego w Niepołomicach. Na cmentarz można dojechać z pod kościoła znajdującego się w rynku - ulicami Piękna i Cmentarna. Cmentarz wojskowy jest wyraźnie wydzielony od reszty grobów na cmentarzu parafialnym, z tymże oprócz grobów żołnierzy z I wojny światowej są tam też nagrobki żołnierzy z innych okresów.
We wrześniu i październiku 2010 r. przeprowadzono kapitalny remont cmentarza 327 i przywrócono mu stan zbliżony do pierwotnego założenia. W 2008 r. gdy zainteresowałem się cmentarzami wojennymi zwróciłem uwagę mojemu ojcu, który jest radnym miejskim na zniszczenia kwatery wojennej. Sprawa trafiła do Burmistrza Miasta i Gminy, później przeprowadziłem jeszcze krótką prezentację dotyczącą cmentarza dla komisji rady miejskiej i sprawa remontu ruszyła. Dokumentację historyczno-odtworzeniową wykonał Pan Jerzy Drogomir i dziś mamy w Niepołomicach piękny odnowiony cmentarz wojenny. Stan cmentarza przed remontem i moje poszukiwania dotyczące jego pierwotnego wyglądu można zobaczyć tu.
W dniu 1 listopada 2010 r. nastąpiło otwarcie i poświęcenie cmentarza po remoncie - więcej informacji poniżej.
W Dniu Wszystkich Świętych - 1 listopada 2010 r. miało miejsce otwarcie i poświęcenie wyremontowanego cmentarza 327 - poniżej fotorelacja.
Po mszy świętej odprawionej na cmentarzu, księża i zaproszeni goście udali się do kwatery żołnierzy z I wojny. W obecności pocztów sztandarowych drużyn harcerskich i niepołomickich szkół ksiądz proboszcz poświęcił cmentarz. Delegacja Rady Miejskiej na czele z Burmistrzem oraz delegacja Szkoły Podstawowej w Niepołomicach złożyły kwiaty pod ścianą pomnikową cmentarza. Następnie odczytano kilka informacji o akcji budowy cmentarza (prawie słowo w słowo odpisane z mojej strony) oraz nazwiska poległych żołnierzy. Niestety popełniono błąd infomurjąc zgromadzonych, że większość żołnierzy poległo w 1918, co jest oczywiście nie prawdą, żołnierze tu pochowani polegli w 1914 r., a pochowani tu żołnierze WP z garnizonu niepołomickiego polegli w 1919-1920 r. Całą imprezę filmowała Telewizja Kraków, a poświęcenie cmentarza wojskowego oglądało bardzo wielu ludzi obecnych na cmentarzu.
Jerzy Jasonek
2018-10-11