youtube

Archiwum - listopad 2017

Cmentarz wojenny z I wojny nr 336 - Gierczyce-Czyżyczka

Jerzy Jasonek

2017-11-12

Cmentarz nr 336 położony jest na szczycie wzgórza Czyżyczka (364 m) w Gierczycach. Cmentarz powstał obok punktu triangulacyjnego założonego jeszcze przez Austriaków (w 1898 r.). Obecnie znajduję się tam zbiornik wody pitnej, dobrze widoczny z daleka. Choć akurat do strony drogi dojazdowej do cmentarza jest niewidoczny. Żeby dojść na miejsce trzeba skręcić w drogę między zabudowaniami wiodąca w kierunku zbiornika (w 2017 znajdowała się przy drodze tabliczka - punkt widokowy), około 200 metrów…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 337 - Grabina

Jerzy Jasonek

2017-11-12

Cmentarz nr 337 w Grabinie położony jest na stoku wzgórza wśród pól i zagajników. Ja zjechałem do tego cmentarza polnymi dróżkami z Czyżyczki, sporo błądziłem zanim dotarłem na miejsce, więc drogę dojazdową podam za przewodnikiem Frodymy: Z szosy Sobolów - Bochnia skręcić w przysiółku Polanka na północ (tu słup informacyjny cmentarza), w lokalną drogę do Grabiny i Buczyny. Po 1700m (za drugim mostkiem) cmentarz po prawej w odległości 400 m. Dojście do cmentarza…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 338 - Nieprześnia

Jerzy Jasonek

2017-11-12

Cmentarz nr 338 w Nieprześni znajduje się na wzgórzu nad stawami rybnymi, dotrzeć do cmentarza możemy w zasadzie tylko pieszo. Po prawej stronie drogi Zawada - Sobolów, tuż za ogrodzeniem znajdującego się przy drodze domu, znajdziemy dość dobrze widoczną współczesną tabliczkę Cmentarz Wojskowy 1914, problem polega na tym że napis na niej jest doskonale widoczny dla osób jadących od strony Sobolowa, natomiast ja jechałem od Zawady i napis zobaczyłem dopiero gdy obejrzałem się…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 339 - Sobolów (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2017-11-12

Cmentarz nr 339 w Sobolowie znajduje się na cmentarzu parafialnym, żeby nie niego trafić trzeba skręcić w prawo (jadąc od strony Nieprześni) w wąska drogę na skrzyżowaniu pod kościołem w Sobolowie - droga w przeciwnym kierunku oznaczona jest drogowskazem na Zonie. Na cmentarz prowadzi wąska droga (około 200 metrów), sama kwatera wojenna znajduje się po lewej stronie od od bramy cmentarnej, przy alejce stoi słup z tabliczką w języku niemieckim informującą o charakterze…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 311 - Nowy Wiśnicz (cm. komunalny)

Jerzy Jasonek

2017-11-09

Cmentarz nr 311 w Nowym Wiśniczu to dwie kwatery wojskowe na cmentarzu komunalnym. Cmentarz położony jest przy drodze z Wiśnicza bo Bochni, jakieś 700 metrów od centrum Wiśnicza.

Pierwsza kwatera zlokalizowana jest zaraz przy wejściu głównym na cmentarz. Ogrodzona jest betonowymi słupkami stojącymi na niskim murku, pomiędzy którymi znajdują się stalowe rury, z tym że jednej rury brakuje. Wejście na cmentarz po kilku schodkach, brak bramki wejściowej występuję jedynie przerwa w ogrodzeniu. Brak elementu centralnego,…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 326 - Niepołomice

Jerzy Jasonek

2017-11-05

Cmentarz wojenny 326 w Niepołomicach od 2017 roku NIE ISTNIEJE! Poniższy opis dotyczy stanu przed kasacją cmentarza. Krzyż, który był pozostałością tego cmentarza został przeniesiony na cmentarz wojenny nr 327.

Cmentarz nr 326 to pojedynczy betonowy krzyż, bez żadnych elementów graficznych - chyba zostały zniszczone. Krzyż znajduję się naprzeciwko byłej stacji PKP w Niepołomicach, w pobliżu skrzyżowania ulic Kolejowej i Wimmera - łatwo widoczny z drogi.

Jak podaje Frodyma…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 328 - Niepołomice (kirkut żydowski)

Jerzy Jasonek

2017-11-05

Cmentarz oznakowany numerem 328 był kiedyś pojedynczym grobem zlokalizowanym na terenie kirkutu żydowskiego w Niepołomicach. Dojazd do cmentarza żydowskiego od rynku w Niepołomicach ulicą Bocheńską - na której widzimy drogowskazy turystyczne do kirkutu - skręt w prawo w ulicę Bohaterów Getta.

Na terenie cmentarza żydowskiego, znajduję się kilkadziesiąt poniszczonych nagrobków żydowskich. Wśród grobów żydowskich szukałem jakiś elementów charakterystycznych dla cmentarzy wojskowych z okresu I wojny, jednak nic takiego nie znalazłem. Zgodnie…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 332 - Brzezie (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2017-11-05

Cmentarz nr 332 znajduję się na terenie cmentarza parafialnego w Brzeziu. Dojazd do cmentarza bardzo dobry, ja jechałem zgodnie z oznakowaniami czerwonego szlaku rowerowego od strony Gruszek. Cmentarz znajduję się na wzgórzu i jest doskonale widoczny.

Na terenie cmentarza parafialnego jest wyznaczony i częściowo ogrodzony, teren cmentarza wojskowego. Sam wystrój cmentarza chyba niewiele ma wspólnego z pierwotnym projektem. Ogrodzenie współczesne, tak samo jak i kwatery grobowe. W zasadzie tylko krzyże i…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 330 - Podłęże

Jerzy Jasonek

2017-11-04

Cmentarz nr 330 znajduję się Podłężu w pobliżu stacji kolejowej. Dojazd do samego cmentarza jest trudny brak drogi dojazdowej, dopiero idąc wzdłuż torów nasypem kolejowym można zauważyć stojący w łąkach betonowy krzyż. Jest też możliwy dojazd z drugiej strony, z ulicy Krótkiej należy skręcić w drogę wzdłuż domów i dalej przez pole można dojść do cmentarza. Dojście do cmentarza nie jest w żaden sposób oznaczone, prawdopodobnie dlatego, że w obu przypadkach jest ono…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 335 - Niegowić (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2017-11-04

Cmentarz nr 335 znajduję się na terenie cmentarza parafialnego w Niegowici, około 300 metrów od kościoła. Jadać od strony kościoła, przed cmentarzem widzimy znak wskazujący na miejsce pamięci z okresu wojny.

Sam cmentarz albo zachował oryginalną architekturę albo został odbudowany zgodnie z nią. Ogrodzenie bardzo charakterystyczne, niskie betonowe słupki, między nimi rury. Wejście na cmentarz zagrodzone grubym łańcuchem. Po obu stronach alejki znajduja się krzyże żeliwne (jedno i dwuramienne). Centralnym punktem…

Czytaj więcej