youtube

Cmentarze

Cmentarz wojenny z I wojny nr 363 - Mszana Dolna (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2013-07-24

Kwatera wojenna na cmentarzu parafialnym w Mszanie Dolnej, znajduje się na prawo od wejścia w narożniku ogrodzenia.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 364 - Kasina Wielka (obok stacji kolejowej)

Jerzy Jasonek

2013-07-24

Samodzielny cmentarz wojenny nr 364 w Kasinie Wielkiej, znajduję się niedaleko stacji kolejowej i wyciągu wyciągu narciarskiego - to właśnie za znakami na wyciąg najłatwiej trafić na cmentarz. Sam cmentarz znajduję się zaroślach jakieś 50 metrów od drogi - przy drodze ustawiono znak - Miejsce pamięci.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 366 - Limanowa (stary cm. paraf.)

Jerzy Jasonek

2017-12-30

Cmentarz nr 366 w Limanowej znajduje się na starym cmentarzu parafialnym przy ulicy Szewskiej. Przy drodze prowadzącej do Rynku w Limanowej współczesna tabliczka z napisem „Kwatery wojenne z I i II wojny.”

Kwatera wojenna na planie prostokąta, nieogrodzona (dawniej otoczona betonową balustradą). Pomnik centralny w postaci kamiennej ściany, zwieńczonej dwuspadowo. Na środku ściany znajduje się półokrągła nisza, przykryta drewnianym daszkiem na którym umieszczono trzy krzyże - jeden duży na środku i…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 368 - Limanowa (Jabłoniec)

Jerzy Jasonek

2018-04-25

Cmentarz nr 368 na wzgórzu Jabłoniec w Limanowej. Jest to reprezentacyjny cmentarz okręgu X i jak twierdzi Roman Frodyma jeden z największych i najciekawszych architektonicznie cmentarzy w całej Galicji Zachodniej. Cmentarz powstał po obu stronach drogi wiodącej do przysiółka Jabłoniec w szczytowej partii wzgórza (Jabłoniec - 560 m n.p.m.). Dojazd drogą w prawo od szosy Limanowa - Nowy Sącz, przy szosie tabliczka. Cmentarz znajduje się miejscu ostatnich pozycji obronnych wojsk rosyjskich w Limanowej,…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 369 - wzgórze Golców - Stara Wieś

Jerzy Jasonek

2012-07-27

Cmentarz położony w malowniczeń scenerii na zboczu wzgórza Golców przy niebieskim szlaku turystycznym. 

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny 371 - Droginia

Jerzy Jasonek

2017-12-27

Cmentarz 371 w Drogini to dość duży (jak na tą okolicę) samodzielny obiekt. Znajduje się on w pobliżu szkoły, niedaleko centrum, na dość stromym wzniesieniu, wejście na cmentarz dostępne bezpośrednio z wąskiej drogi asfaltowej (zaparkować trzeba gdzieś niżej). 

Więcej informacji wkrótce.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny 372 - Myślenice (NIESTNIEJĄCY)

Jerzy Jasonek

2017-12-27

Cmentarz 372 w Myślenicach znajdował się na terenie kirkutu żydowskiego. Kirkut został zniszczony w czasie II wojny światowej a wraz z nim grób oznaczony jako cmentarz 372. Obecnie teren dawnego kirkut jest oznaczony i ogrodzony - znajduje się w pobliżu Szubiennej Góry po prawej strony "zakopianki" (kierunek Kraków), bezpośrednio z DK7 da się zjechać na plac przed kirkutem. Cmentarz jest otwarty.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny 373 - Wiśniowa

Jerzy Jasonek

2017-12-27

Cmentarz wojenny nr 373 znajduje się na wzgórzu w Wiśniowej w pobliżu przysiółka Dziadówka. Jak pisze Frodyma "w odległości 500 metrów w linii prostej od cmentarza 374", jednak najłatwiej dotrzeć do tego cmentarza idąc zielonym szlakiem z Wiśniowej w kierunku na Lubomir. Po przejściu około 1,5 km od cmentarza 374 dochodzimy od rozgałęzienia szlaków - schodkowy szlak (w prawo) prowadzi na cmentarz 373.

Więcej informacji wkrótce.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 374 - Wiśniowa

Jerzy Jasonek

2017-12-27

Niewielki cmentarz 374 znajduje się w Wiśniowej przy drodze w kierunku Kasiny Wielkiej - został zbudowany za XIX wieczną murową kapliczką, obecnie kapliczka znajduję się poniżej poziomu drogi, po jej obu stronach znajdują się drewniane bramki wejściowe na cmentarz.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 375 - Gdów (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2008-05-18

Cmentarz nr 375 znajduję się Gdowie na terenie cmentarza parafialnego. Cmentarz też jest częścią okręgu Cmentarnego nr X - Limanowa. Ja podjechałem na cmentarz od strony Liplasu, nie mniej jednak chyba łatwiej na niego trafić od centrum Gdowa - droga na Bilczyce i Wieliczkę. Przy drodze znajduję się tabliczka wskazująca na miejsce pamięci - podpisana: Kopiec mogiła powstańców z 1846 r., Cmentarze z I i II wojny światowej. Przed wejście głównym na cmentarz…

Czytaj więcej