youtube

Cmentarz wojenny 381 na ...

Cmentarz wojenny 381 na szlaku Frontu Wschodniego I wojny światowej

Cmentarz wojenny 381 na szlaku Frontu Wschodniego I wojny światowej

Jerzy Jasonek

2012-03-05

W dniu 26 marca byłem w Wieliczce, więc postanowiłem odwiedzić cmentarz wojenny nr 381, znajdujący się na cmentarzu komunalnym przy ulicy Piłsudskiego. Najpierw podjechałem z samego rana, zaraz przy bramie znajduje się tablica informująca, że cmentarz nr 381 jest obiektem na szlaku Frontu Wschodniego I wojny światowej.

O tej inicjatywie słyszałem już kiedyś w telewizji, ale wygląda na to, że jesteśmy już na etapie realizacji. Poszperałem w internecie i dowiedziałem się, że za małopolski odcinek szlaku odpowiedzialne jest PTTK Oddział Ziemie Tarnowskiej w Tarnowie i tam też startuje szlak. Do oficjalnej strony projektu jeszcze trudno się dokopać, więc umieszczam linka.

Strona, podobnie jak i szlak nie jest jeszcze gotowa, ale możemy już znaleźć na niej kilka istotnych informacji, dowiadujemy się m.in. że:

"Idea powstania szlaku narodziła się jesienią ubiegłego roku w Łodzi, podczas konwentu marszałków ośmiu województw Polski (łódzkie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie, małopolskie i podkarpackie). W czasie tego spotkania został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia niniejszego szlaku - produktu turystycznego na skalę europejską, który byłby dostępny dla turystów z całej Europy, i nie tylko, na 100. rocznicę wybuchu "Wielkiej Wojny". 

Małopolska jako pierwsza podjęła działania zmierzające do realizacji tego zamierzenia. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ogłosił wiosną 2010 r. konkurs grantowy na realizację I etapu Szlaku. W wyniku konkursu zadanie zostało powierzone Oddziałowi PTTK "Ziemi Tarnowskiej" w Tarnowie. Koordynatorem projektu został Powiat Tarnowski, natomiast partnerem projektu Powiat Gorlicki. Powołano również panel ekspertów, w składzie którego znaleźli się historycy, przedstawiciele powiatów, instytucji kultury, przewodnicy turystyczni, urzędnicy. 

W 2010 roku w ramach realizacji projektu podjęto następujące działania:
inwentaryzacja obiektów w terenie wraz z dokumentacją fotograficzną i pozycjonowaniem GPS;
opracowanie koncepcji przebiegu szlaku wraz z naniesieniem przebiegu szlaku na mapę;
opracowanie wizualizacji szlaku (logotyp, tablice informacyjne, drogowskazy);
promocja szlaku - organizacja konferencji połączonej z prezentacją idei szlaku i obiektów proponowanych do wpisania na szlak oraz organizacja wystawy fotograficznej - Sala Lustrzana Urzędu Miasta Tarnowa - 13.10.2010 r.

W 2011 r. chcemy kontynuować prace przy szlaku, tak aby w 2014 roku powstała atrakcja turystyczna na skalę europejską. W ramach tegorocznych prac zakładamy oznakowanie wytypowanych obiektów za pomocą tablic informacyjnych oraz podjęcie działań promujących powstający szlak tj. zrealizowanie wizyty studyjnej dla mediów zagranicznych oraz wydanie folderu promocyjnego.

Na szlaku znajdą się najcenniejsze obiekty i miejsca, które są niemymi świadkami wydarzeń z lat 1914-1918, m.in. zbiory zgromadzone w muzeum w Gorlicach, pola bitew, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Forty leżące na Szlaku Twierdzy Kraków itp. Teren Małopolski usiany jest licznymi cmentarzami, na których pochowano tysiące żołnierzy różnej narodowości m.in. Austriaków, Niemców, Czechów, Słowaków, Węgrów, Rosjan, Polaków, stąd też na szlak zostaną wpisane największe wojenne cmentarze Małopolski. 

Andrzej Łabno
Prezes Zarządu Oddziału PTTK
"Ziemi Tarnowskiej" w Tarnowie"

Na stronie znajdziemy jeszcze, folder z ogólnymi informacjami o szlaku i schematyczną mapką, logo projektu i opis trasy, brak jest niestety dokładnej mapy, nie ma na razie też galerii, szlak ma być ukończyny w roku 2014, więc jeszcze trochę czasu jest na uzupełnienie tych wiadomości.

Przy bocznym wejściu na cmentarz komunalny w Wieliczce, na rogu ulic Piłsudskiego i Czarnochowskiej jest drogowskaz szlaku kierujący na wzgórze Kaim - odległość 3,5 km. Przy okazji odznaczania szlaku, przy kwaterze wojennej pojawiła się tabliczka informująca o charakterze obiektu, ciekawe jak to wygląda na wzgórzu Kaim, jak tylko pogoda pozwoli to się tam wybiorę, mam nadzieję że przy okazji pracy na szlakiem zrobią też jakiś remont obelisku na wzgórzu, bo niestety stan obecny jest fatalny.

Mam plan przjechać na rowerze cały małopolski odcinek szlaku, ale to chyba nie w tym roku, bo nie wiem czy całe oznakowanie jest już gotowe, w tym roku może próba od Wieliczki po Skałę a za rok dwa już cały szlak.

Galeria zdjęć

Zapraszam do dyskusji