youtube

Cmentarze

Cmentarz wojenny z I wojny nr 364 - Kasina Wielka (obok stacji kolejowej)

Jerzy Jasonek

2013-07-24

Samodzielny cmentarz wojenny nr 364 w Kasinie Wielkiej, znajduję się niedaleko stacji kolejowej i wyciągu wyciągu narciarskiego - to właśnie za znakami na wyciąg najłatwiej trafić na cmentarz. Sam cmentarz znajduję się zaroślach jakieś 50 metrów od drogi - przy drodze ustawiono znak - Miejsce pamięci.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 366 - Limanowa (stary cm. paraf.)

Jerzy Jasonek

2017-12-30

Cmentarz nr 366 w Limanowej znajduje się na starym cmentarzu parafialnym przy ulicy Szewskiej. Przy drodze prowadzącej do Rynku w Limanowej współczesna tabliczka z napisem „Kwatery wojenne z I i II wojny.”

Kwatera wojenna na planie prostokąta, nieogrodzona (dawniej otoczona betonową balustradą). Pomnik centralny w postaci kamiennej ściany, zwieńczonej dwuspadowo. Na środku ściany znajduje się półokrągła nisza, przykryta drewnianym daszkiem na którym umieszczono trzy krzyże - jeden duży na środku i…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 368 - Limanowa (Jabłoniec)

Jerzy Jasonek

2018-04-25

Cmentarz nr 368 na wzgórzu Jabłoniec w Limanowej. Jest to reprezentacyjny cmentarz okręgu X i jak twierdzi Roman Frodyma jeden z największych i najciekawszych architektonicznie cmentarzy w całej Galicji Zachodniej. Cmentarz powstał po obu stronach drogi wiodącej do przysiółka Jabłoniec w szczytowej partii wzgórza (Jabłoniec - 560 m n.p.m.). Dojazd drogą w prawo od szosy Limanowa - Nowy Sącz, przy szosie tabliczka. Cmentarz znajduje się miejscu ostatnich pozycji obronnych wojsk rosyjskich w Limanowej,…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 369 - wzgórze Golców - Stara Wieś

Jerzy Jasonek

2012-07-27

Cmentarz położony w malowniczeń scenerii na zboczu wzgórza Golców przy niebieskim szlaku turystycznym. 

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny 371 - Droginia

Jerzy Jasonek

2017-12-27

Cmentarz 371 w Drogini to dość duży (jak na tą okolicę) samodzielny obiekt. Znajduje się on w pobliżu szkoły, niedaleko centrum, na dość stromym wzniesieniu, wejście na cmentarz dostępne bezpośrednio z wąskiej drogi asfaltowej (zaparkować trzeba gdzieś niżej). 

Więcej informacji wkrótce.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny 372 - Myślenice (NIESTNIEJĄCY)

Jerzy Jasonek

2017-12-27

Cmentarz 372 w Myślenicach znajdował się na terenie kirkutu żydowskiego. Kirkut został zniszczony w czasie II wojny światowej a wraz z nim grób oznaczony jako cmentarz 372. Obecnie teren dawnego kirkut jest oznaczony i ogrodzony - znajduje się w pobliżu Szubiennej Góry po prawej strony "zakopianki" (kierunek Kraków), bezpośrednio z DK7 da się zjechać na plac przed kirkutem. Cmentarz jest otwarty.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny 373 - Wiśniowa

Jerzy Jasonek

2017-12-27

Cmentarz wojenny nr 373 znajduje się na wzgórzu w Wiśniowej w pobliżu przysiółka Dziadówka. Jak pisze Frodyma "w odległości 500 metrów w linii prostej od cmentarza 374", jednak najłatwiej dotrzeć do tego cmentarza idąc zielonym szlakiem z Wiśniowej w kierunku na Lubomir. Po przejściu około 1,5 km od cmentarza 374 dochodzimy od rozgałęzienia szlaków - schodkowy szlak (w prawo) prowadzi na cmentarz 373.

Więcej informacji wkrótce.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 374 - Wiśniowa

Jerzy Jasonek

2017-12-27

Niewielki cmentarz 374 znajduje się w Wiśniowej przy drodze w kierunku Kasiny Wielkiej - został zbudowany za XIX wieczną murową kapliczką, obecnie kapliczka znajduję się poniżej poziomu drogi, po jej obu stronach znajdują się drewniane bramki wejściowe na cmentarz.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 375 - Gdów (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2008-05-18

Cmentarz nr 375 znajduję się Gdowie na terenie cmentarza parafialnego. Cmentarz też jest częścią okręgu Cmentarnego nr X - Limanowa. Ja podjechałem na cmentarz od strony Liplasu, nie mniej jednak chyba łatwiej na niego trafić od centrum Gdowa - droga na Bilczyce i Wieliczkę. Przy drodze znajduję się tabliczka wskazująca na miejsce pamięci - podpisana: Kopiec mogiła powstańców z 1846 r., Cmentarze z I i II wojny światowej. Przed wejście głównym na cmentarz…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 376 - Suchoraba

Jerzy Jasonek

2018-08-15

Cmentarz nr 376 położony jest przy drodze Zabłocia do Suchoraby (droga równoległa do drogi nr 4). Cały cmentarz jest ogrodzony, współczesnym metalowym płotkiem powieszonym pomiędzy oryginalnymi betonowymi słupkami, wejście zagrodzone grubym łańcuchem. Na cmentarzu nie ma wyraźnie zaznaczonych kwater grobowych, miejsca pochówku oznaczone są poprzez niskie obeliski z małymi krzyżami austriackimi i rosyjskimi, jeden krzyż według innego wzoru, na krzyżach daty 1914 i 1915. Centralnym punktem cmentarza jest betonowy krzyż z nałożony na…

Czytaj więcej