youtube

Archiwum - 2012

Wielka Wojna w Bochni i okolicy

Jerzy Jasonek

2012-12-12

Na stronie Pana Janusza Paproty www.bochenskiedzieje.pl pojawiły się trzy artykułu dotyczące tematyki I wojny światowej na terenie Bochni i okolic. Pierwszy to aktualizowana wersja artykułu pt. "Cmentarze z I wojny światowej" w którym możemy poczytać o cmentarzach na terenie ziemi bocheńskiej jakie pozostały po działaniach wojennych 1914 roku. Dwa kolejne całkiem nowe artykuły to jakby uzupełnienie artykułyu o cmentarza, opisują działania wojenne na terenie Bochni i okolic w roku…
Czytaj więcej

Kirkut w Bochni

Jerzy Jasonek

2012-08-17

Muzeum w Bochni zorganizowało zwiedzanie z przewodnikiem kirkutu żydowskiego na wzgórzu Krzeczków, normalnie cmentarz jest zamknięty, więc była to spora okazja, żeby cmentarz odwiedzić. Na cmentarzu żydowskim założonym w 1872 roku znajduję się kwatera wojenna z okresu I wojny oznaczona nr 313. Na cmentarzu wojennym pochowano żołnierzy wyznania mojżeszowego zmarłych w Bochni w różnych okresach wojny.

Po cmentarzu oprowadzała zebranych pani Iwona Zawidzka, która podczas prawie półtora godzinnego spaceru pokazała nam…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny nr 389 w Bronowicach Wielkich

Jerzy Jasonek

2012-03-25

W niedzielę 25 marca wybrałem się na wycieczkę rowerową po Krakowie i okolicach, postanowiłem też odwiedzić cmentarz w Bronowicach Wielkich na terenie, którego kiedyś znajdował się cmentarz wojenny nr 389. Obecnie nie ma po nim śladu, ale w zimie od Pana Tomasza Woźnego dostałem link do zdjęcia znajdującego się zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego, które prawdopodnie przedstawia pomnik na cmentarzu wojenny 389, postanowiłem więc wybrać się do Bronowic i zobaczyć jak dziś wygląda to…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny 381 na szlaku Frontu Wschodniego I wojny światowej

Jerzy Jasonek

2012-03-05

W dniu 26 marca byłem w Wieliczce, więc postanowiłem odwiedzić cmentarz wojenny nr 381, znajdujący się na cmentarzu komunalnym przy ulicy Piłsudskiego. Najpierw podjechałem z samego rana, zaraz przy bramie znajduje się tablica informująca, że cmentarz nr 381 jest obiektem na szlaku Frontu Wschodniego I wojny światowej.

O tej inicjatywie słyszałem już kiedyś w telewizji, ale wygląda na to, że jesteśmy już na etapie realizacji. Poszperałem w internecie i dowiedziałem się,…

Czytaj więcej

Kwatera (nie)pierwszowojenna na cmentarzu Św. Rozalii

Jerzy Jasonek

2012-01-29

Tydzień temu zamieściłem na mojej stronie artykuł na temat krzyży projektu Szczepkowskiego na cmentarzu Św. Rozalii w Bochni. Tego samego dnia skontaktowałem się z Panem Radosławem Olesiński (mieszkajacym w Bochni członkiem Stowarzyszenia Crux Galiciae), który przedstawił mi swoją teorie na temat krzyży oraz kwatery znajdującej się w obrębie cmentarza Św. Rozalii, która być może pochodzi z okresu I wojny.

Na temat krzyży Szczepkowskiego i Mayra na grobach żołnierzy z II wojny…

Czytaj więcej

Krzyże Szczepkowskiego na cmentarzu Św. Rozalii w Bochni?

Jerzy Jasonek

2012-01-22

Dwa lata temu byłem na wykładzie wygłoszonym w Domu Bochniaka dotyczącym działań wojennych w czasie I wojny światowej na terenie bocheńszczyzny. Dość przypadkowo padła wtedy kwestia, że na cmentarzu Św. Rozali w Bochni znajdują się krzyże charakterystyczne dla cmentarzy I wojennych na grobach nie związanych z tym okresem. Od około roku mieszkam w podbocheńskiej Łapczycy i na wiosnę 2011 roku postanowiłem odwiedzić ten cmentarz.

Cmentarz komunalny Św. Rozalii w Bochni znajduję…

Czytaj więcej