youtube

Cmentarze wojenne z I wojny na Ziemi Tarnowskiej

Cmentarze wojenne z I wojny na Ziemi Tarnowskiej

Jerzy Jasonek

2017-11-19

Roman Frodyma - Cmentarze wojenne z I wojny na Ziemi Tarnowskiej. Krosno: Wydawnictwo Rutheus 2017 (wydanie II poprawione).

Książka ta ma być rozszerzeniem, uzupełnieniem uaktualnieniem wiedzy zawartej przez Frodymę w przewodnikach z wydanych przez Rewasz. W przeciwieństwie do tamtych publikacji nie jest to kieszonkowy przewodnik, ale około 400 stronicowa książka, zawierają szersze opisy, więcej zdjęć - zarówno aktualnych jak i archiwalnych, aktualne mapy, współrzędne GPS cmentarzy i wiele innych ciekawych informacji. Jak piszę autor we wstępie, nie jest to jednak opracowanie naukowe a raczej "gawęda przewodnicka". Tom pierwszy zawiera informacje o cmentarzach "ziemi tarnowskiej", więc traktuje o niektórych cmentarzach z aż 5 okręgów leżących na tym terenie.

Pierwotnie nie kupiłem tej pozycji, głównie z powodu faktu, że na cmentarze "ziemi tarnowskiej" zwykle nie jest mi po drodze, ale gry pojawiło się wznowienie to postanowiłem, je nabyć i myślę, że się przyda poszukiwaniu cmentarzy i tworzeniu tej strony.