youtube

264 - Szczurowa (cm. parafialny)

Cmentarz wojenny z I wojny nr 264 - Szczurowa (cm. parafialny)

Cmentarz wojenny z I wojny nr 264 - Szczurowa (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2018-04-07

Cmentarz nr 264 w Szczurowej składa się z dwóch oddzielnych kwater znajdujących się na terenie cmentarza parafialnego. Cmentarz parafialny znajduje się przy drodze Szczurowa - Brzesko, ja jechałem od Niepołomic i w centrum Szczurowej skręciłem w prawo w drogę na Brzesko, cmentarz jest widoczny po lewej stronie drogi jakieś 300 metrów od centrum. Jeśli wejdziemy na cmentarz właśnie od tej strony to kwatery z I wojny znajdują się dokładnie na przeciwległym krańcu cmentarza.

Kwatera pierwsza (ta bliżej szosy na Brzesko) ma kształt prostokąta, ogrodzona jest niewysokim żywopłotem rosnącym pomiędzy niskimi prostopadłościennymi betonowymi słupkami - w przedniej linie ogrodzenia, z pozostałych stron słupków nie ma natomiast w linie ogrodzenia wkomponowane są nagrobki w formie betonowych ażurowych krzyży z tabliczkami imiennymi. Wejście na cmentarz zagrodzone łańcuchem rozciągniętym pomiędzy wspomnianymi wyżej słupkami. Na wprost wejścia znajduje się element centralny w formie betonowego krzyża - na pomniku tablica inskrypcyjna a napisem w języku niemieckim:

1914-1915
Wyruszyliśmy na wojnę, a znaleźliśmy pokój

Oprócz nagrobków występujących w linii ogrodzenia w obrębie kwatery występują jeszcze dwa nagrobki (takie same jak te w lini ogrodzenia) po obu stronach krzyża centralnego oraz mogiła rosyjskiego oficera kapitana Alejnikowa - mającą formę dwuramiennego betonowego krzyża - grób ten znajduję się za pomnikiem centralnym w tylnej linii ogrodzenia.

Pomiędzy kwaterami z I wojny znajduje się widoczna na zdjęciach mogiła mieszkańców Szczurowej (Romów i Cyganów) zamordowanych przez Niemców 1943 roku.

Druga kwatera jest bardzo podobna to pierwszej, jest jednak mniejsza, ma kształt kwadratu, a nagrobki w formie ażurowych betonowych krzyży znajdują się tylko w linii ogrodzenia. Pomnik centralny taki sam jak w kwaterze pierwszej inny jest natomiast napis na tablicy:

1914-195
Pokój przyszedł do nas, wcześniej niż do Was

Cmentarz w stanie dobrym, zadbany, odnowiony i co bardzo ważne przetrwał w stanie praktycznie niezmienionym - patrz zdjęcia archiwalne.

Zapraszam do dyskusji

Dane cmentarza

Numer cmentarza: 264

Lokalizacja: Szczurowa (cm. parafialny)

Projektant: Robert Motka

Ostatnia wizyta: 2018-04-07 - rowerem

GPS: 50°06′59,2 N; 20°38′12,2 E,

Pochowani: 104 żołnierzy (65 znanych)

A - 72; R - 32;

Daty śmierci: XI-XII 1914 oraz I-V 1915

Źródło danych: J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarnów : Muzeum Okręgowe, 2005.