youtube

269 - Niwka

Cmentarz wojenny z I wojny nr 269 - Niwka

Cmentarz wojenny z I wojny nr 269 - Niwka

Jerzy Jasonek

2008-08-07

Cmentarz nr 269 w Niwce to bardzo ładny obiekt położony po lewej stronie drogi z Radłowa w kierunku Wierzchosławic. Obiekt doskonale widoczny z szosy nie sposób nie zauważyć.

Cmentarz w Niwce to bardzo ładny duży obiekt, zaprojektowany na planie prostokąta. Ogrodzony częściowo betonowy murem, a częściowo stalowymi rurami powieszony pomiędzy betonowymi słupkami. Wejście na cmentarz przez stalową bramkę wejściową powieszoną pomiędzy ozdobnymi betonowymi słupkami zwieńczonymi kulą. Na prost bramki, po środku cmentarza znajduje się pomnik centralny w postaci wysokiego obelisku z płaskorzeźbą sztyletu z krzyżem maltańskim na rękojeści. Pod sztyletem tablica inskrypcyjna z napisem „Wy, którzy w zadumie stoicie wśród zniczy, pomyślcie o tych, którzy za was polegli.” Obelisk otoczony jest z trzech stron kamienną ławą. Mogiły ułożone są w rzędy i znajdują się zarówno przed pomnikiem centralnym jak i za nim gdzie schowane cieniu okazałych dębów i topoli. Na mogiłach cokoły z małymi i dużymi krzyżami żeliwnymi trzech typów oraz betonowe pomniki. Na wszystkich czytelne tabliczki imienne, liczne nazwiska polskie. Cmentarz jest bardzo dobry stanie, wyraźnie zadbany, sama architektura obiektu też robi wrażenie. Przed bramą współczesna tabliczka z napisami w języku polski i niemieckim informująca o charakterze cmentarza i liczbie pochowanych żołnierzy. Naprawdę warto zobaczyć ten obiekt.

Na stronie http://www.cmentarze.gorlice.net.pl znajduje się archiwalne zdjęcia cmentarza w Niwce, zrobione około roku 1917 lub 1918, bezpośredni link do obrazku TU.

Zapraszam do dyskusji

Dane cmentarza

Numer cmentarza: 269

Lokalizacja: Niwka

Projektant: Robert Motka

Ostatnia wizyta: 2008-08-07 - rowerem

Pochowani: 146 Austriaków, 41 Niemców, 83 Rosjan - 43 żołnierzy znanych z nazwiska.

Daty śmierci: 21 - 25 XII 1914 oraz I - V 1915

Źródło danych: J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarnów : Muzeum Okręgowe, 2005.