youtube

Archiwum - 2013

Cmentarz wojenny z I wojny - Lesko

Jerzy Jasonek

2013-08-15

Cmentarz wojenny w Lesku z okresu I wojny światowej 1914-1915
(Soldatenfriedhof Lesko. Der ehem. osterr-ung. k.u.k. armee.

 Cmentarz wojenny w Lesku został poświęcony w dniu 30 kwietnia 1916 roku przez księży rzymskokatolickich: Teofila Dzierżyńskiego i Karola Perenca oraz greckokatolickich: Włodzimierza Gmytrasiewicza i Jana Bireckiego.

Uroczystość oddania ostatniego hołdu poległym żołnierzom odbyła się w patriotyczno - religijnej oprawie. W poświęceniu cmentarza uczestniczyli starosta Kazimierz Pohorecki, burmistrz Aleksander Śliżyński, naczelnik sądu Kazimierz…
Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 223 - Brzostek (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2013-08-14

Kwatera nr 223 to jedna z trzech zlokalizowanych na cmentarzu parafialnym w Brzostku - ta akurat jest najmniejsza i znajduje się na prawo od wejścia za nieco większą kwaterą nr 224.

Jest to mogiła zbiorowa na planie kwadratu, otoczona ogrodzeniem z rur rozciągniętych między betonowymi słupkami. Elementem centralnym jest betonowy krzyż z koroną cierniową. Od zewnętrznej strony krzyża we wnęce znajduję się napis informujący o liczbie pochowanych żołnierzy.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 224 - Brzostek (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2013-08-14

Kwatera nr 224 to jedna z trzech zlokalizowanych na cmentarzu parafialnym w Brzostku - jest to kwatera znajdująca się zaraz na prawo od wejścia na cmentarz parafialny.

Cmentarz 224 to mogiła zbiorowa na planie prostokąta - bardzo podobna do kwatery nr 223, otoczona ogrodzeniem z rur rozciągniętych między betonowymi słupkami. Elementem centralnym jest betonowy krzyż z koroną cierniową. Od zewnętrznej strony krzyża we wnęce znajduję się napis informujący o liczbie pochowanych…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 225 - Brzostek (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2013-08-14

Największa i najokazalsza z trzech kwater wojennych znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Brzostku - to ta na wprost wejścia na cmentarz. Wejście do kwatery przez metalową bramkę, kwatera ogrodzona metalowym płotkiem rozpiętym pomiędzy betonowy słupkami. Środkiem cmentarza prowadzi alejka, a po jej obu stronach znajdują się groby. Na końcu alejki bardzo ładna ściana pomnikowa z płaskorzeźbą Chrystusa w koronie cierniowej, będąca częścią ogrodzenia cmentarza.

Wszystkie 3 cmentarze w Brzostku są…

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 233 - Rabka Zdrój

Jerzy Jasonek

2013-07-24

Cmentarz wojenny nr 233 w Rabce Zdrój - kwatera na cmentarzu parafialnym obok Parku Zdrojowego. Należy iść główną alejką praktycznie do końca, kwatera po lewej stronie - widoczna z alejki

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 363 - Mszana Dolna (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2013-07-24

Kwatera wojenna na cmentarzu parafialnym w Mszanie Dolnej, znajduje się na prawo od wejścia w narożniku ogrodzenia.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny nr 364 - Kasina Wielka (obok stacji kolejowej)

Jerzy Jasonek

2013-07-24

Samodzielny cmentarz wojenny nr 364 w Kasinie Wielkiej, znajduję się niedaleko stacji kolejowej i wyciągu wyciągu narciarskiego - to właśnie za znakami na wyciąg najłatwiej trafić na cmentarz. Sam cmentarz znajduję się zaroślach jakieś 50 metrów od drogi - przy drodze ustawiono znak - Miejsce pamięci.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny - Skała (cmentarz parafialny)

Jerzy Jasonek

2013-07-07

Dwie niewielkie kwatery na cmentarzu parafialnym w Skale, przed cmentarze znajduje się też pomnik poświęcony poległym w I i II wojnie światowej. Cmentarz znalazł się na szlaku I wojny światowej, Opis w przygotowaniu.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny - Pilica Biskupice

Jerzy Jasonek

2013-07-05

Ciekawy cmentarz położony po prawej stronie drogi z Pilicy do Ogrodzieńca.

Czytaj więcej

Cmentarz wojenny z I wojny Włodowice (cmentarz parafialny)

Jerzy Jasonek

2013-07-05

Kwatera na cmentarzu parafialnym we Włodowicach, wyremontowany i zadbany cmentarz z którego roztacza się piękny widok na Skały Rzędowiskie.

W czasie I wojny światowej Włodowice leżały na terenie austriackiego okręgu administracyjnego Dąbrowa, bracia Ormanowie autorzy książki Wielka Wojna na Jurze klasyfikują ten cmentarz jako leżący w powiecie zawierciańskim. Kwatera jest efektem działań wojennych na tym terenie w listopadzie 1914 roku. Znajduję się rogu cmentarza na samym jego końcu po lewej stronie…

Czytaj więcej