youtube

Niszczejący obelisk na ...

Niszczejący obelisk na wzgórzu KAIM

Niszczejący obelisk na wzgórzu KAIM

Jerzy Jasonek

2011-12-15

Wczoraj trafiłem na stronę www.gk.strefa.pl - Galeria KAZELOT, strona poświęcona jest głównie Twierdzy Kraków, ale znajdują się na niej również działy dotyczące cmentarzy wojennych z I i II wojny światowej. Na stronie głównej rzucił mi się w oczy artykuł dotyczący zniszczenia obelisku na wzgórzu Kaim na granicy Wieliczki i Krakowa.

"Obelisk upamiętniający odparcie ofensywy rosyjskiej w dniu 6 XII 1914 roku na wzgórzu Kaim jest w fatalnym stanie, korona św.Stefana została pozbawiona krzyża, korona Habsburgów posiada wielką dziurę w górnej części a cały pomnik został poobijany za pomocą kostki brukowej wyrwanej z postumentu. Czy uda się go odnowić lub zabezpieczyć przed dalszą dewastacją ?? Informacje tą umieszczam z nadzieją że ktoś oprócz mnie i innych sympatyków Twierdzy Kraków zainteresuje się dewastowanym pomnikiem."

www.gk.strefa.pl

Skontaktowałem się z autorem strony i otrzymałem zdjęcia zniszczeń obelisku. Szkoda bo przecież pomnik był w 2001 roku odnawiany i zaledwie po 10 latach jego stan jest opłakany.

Myślę, że miasto powinno się sytuacją zainteresować bo przecież obelisk w tym miejscu postawiono nie przypadkowo, ma on za zadanie przypominać i bardzo ważnych wydarzeniach w historii Krakowa - to przecież aż do tego miejsca dotarł 1914 rosyjski walec pod dowództwem Radko Dymitriewa. To w tym miejscu 6 grudnia 1914 załoga Twierdzy Kraków wyparła Rosjan ze wzgórza w kierunku Wieliczki, co było początkiem odwrotu armii rosyjkiej z pod Krakowa. Oczywiście o wycofaniu się Rosjan z pod Krakowa zadecydowała prowadzona od 2 grudnia operacja łapanowsko-limanowska, ale wzgórze KAIM jest miejscem symboliczny przypominającym o tym, że armii carskiej do centrum Krakowa brakowało zaledwie 10 km.

Znaczenie tego miejsca doceniły władze miasta Krakowa i dowództwo Twierdzy Kraków - w pierwszą rocznicę potyczki na wzgórzu KAIM wystawiono w tym miejscu obelisk autorstwa Henryka Nitry, dlaczego nie potrafimy współcześniej docenić pamięci o tych wydarzenia, dlaczego krakowska "młodzież" dewastuje to miejsce ??

Więcej o obelisku na wzgórzu Kaim (jeszcze przed dewastacją) znajdziecie tu.

Zdjęcia ze strony www.gk.strefa.pl

Galeria zdjęć

Zapraszam do dyskusji