youtube

390 - Kraków / Mogiła (cm. paraf.)

Cmentarz wojenny z I wojny nr 390 - Kraków / Mogiła (cm. paraf.)

Cmentarz wojenny z I wojny nr 390 - Kraków / Mogiła (cm. paraf.)

Jerzy Jasonek

2017-12-28

Cmentarz wojskowy nr 390 znajduję się na cmentarzu na Osiedlu Wandy w Nowej Hucie, w pobliżu skrzyżowania ul. Jana Pawła II z Daniłowskiego. Cmentarza wojskowy zlokalizowana jest przy ogrodzeniu cmentarza na prawo od głównego wejścia.

Poniżej zamieszczam szkic z książki R. Frodyma, przedstawiający pierwotny wygląd cmentarza oraz zdjęcie archiwalne cmentarza z książki Jerzego Drogomira. Jak pisze Frodyma „ Prostokątny cmentarz złożony z dwóch pól grobowych. Dawniej otoczony rurami stalowymi na betonowych słupkach, na narożnych słupach były rzeźby wieńców i czapek żołnierskich. ”

 

Jeszcze niedawno cmentarz był w bardzo kiepskim stanie, ale kilka lat temu ruszył remont, który 2017 roku się zakończył. Więcej na temat remontu, na forum Austro-Węgry.

Ja odwiedziłem ten cmentarz ponownie pod sam koniec remontu w czerwcu 2017 roku, w grudniu przyjechałem jednak ponownie zobaczyć wersję finalną. Cmentarz nie został przywrócony do stanu pierwotnego, ponieważ uniemożliwiły to nagrobki cywilne, które częściowo weszły na teren cmentarza. Jednak w ramach przeprowadzonego remontu, starano się najpełniej zarysować pierwotny zamysł projektanta. Linię dawnego ogrodzenia wyznacza czerwona kostka brukowa. Symboliczną bramę na cmentarz stanowią dwa masywne słupy, na których ułożono rzeźby czapki żołnierskiej na wieńcu - pierwotnie takie rzeźby znajdował na na słupkach narożnych. O bramki do ściany pomnikowej prowadzi brukowana ścieżka, po jej obu stronach znajdują się dwa duże pola grobowe, bez jakichkolwiek oznaczeń. Elementem centralnym i jednocześnie tylnym ogrodzeniem cmentarza jest ciekawa ściana pomnikowa, nakryta daszkiem. Ściana ta jest chyba jedynym w pełni oryginalnym elementem cmentarza - w czasie remontu została bardzo ładnie odnowiona.

Przy cmentarzu po prawej stronie od wejścia umieszczono dużą tablicę informacyjną, na której znajduje się notatka o cmentarzu, lista pochowanych i informacje o remoncie. Na tablicy znalazł się również link do moje strony.

Dodatkowe informacje

Opis z 2008 roku:

Z dawnego cmentarza niewiele zostało, ogrodzenia nie ma, pozostał tylko element centralny - ściana pomnikowa oraz dwie podłużne kwatery grobowe, na których stoją współczesne krzyże. Sama ściana pomnikowa, której głównym elementem jest betonowy krzyż przykryty dachówką, też jest mocno podniszczona, nie ma na niej żadnych elementów wskazujących, że jest to cmentarz z okresu I wojny. Na cmentarzu są pochowani Austriacy, część z nich straciła życie podczas działań wojennych w 1914, a 48 żołnierzy zginęło z wyniku wybuchu składu amunicji w pobliskim forcie w roku 1917.

Zdjęcia archiwalne

Materiały filmowe

Zapraszam do dyskusji

Dane cmentarza

Numer cmentarza: 390

Lokalizacja: Kraków / Mogiła (cm. paraf.)

Projektant: Hans Mayr (?)

Ostatnia wizyta: 2017-12-28 - rowerem

GPS: N50.06998, E20.05126

Pochowani: 71 pochowanych (68 znanych)

A - 70; R - 1;

Daty śmierci: XI-XII 1914, VIII 1917

Źródło danych: J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarnów : Muzeum Okręgowe, 2005.