Cmentarz nr 375 znajdujÄ™ siÄ™ Gdowie na terenie cmentarza parafialnego. Cmentarz też jest częściÄ… okrÄ™gu Cmentarnego nr X - Limanowa. Ja podjechaÅ‚em na cmentarz od strony Liplasu, nie mniej jednak chyba Å‚atwiej na niego trafić od centrum Gdowa - droga na Bilczyce i WieliczkÄ™. Przy drodze znajdujÄ™ siÄ™ tabliczka wskazujÄ…ca na miejsce pamiÄ™ci - podpisana: Kopiec mogiÅ‚a powstaÅ„ców z 1846 r., Cmentarze z I i II wojny Å›wiatowej. Przed wejÅ›cie gÅ‚ównym na cmentarz parafialny jest gablota - Obiekty zabytkowe na cmentarzu parafialnym w Gdowie. Wszystko bardzo Å‚adnie opisane, niektóre obiekty sfotografowane.
Na zamieszczonych poniżej zdjÄ™ciach oprócz cmentarza z okresu I wojny znajduje siÄ™ jeszcze kopiec powstaÅ„ców z 1846 i mogiÅ‚a z okresu II wojny. JeÅ›li zaÅ› chodzi o sam cmentarz z I wojny to jest on wyraźnie wydzielony od reszty cmentarza parafialnego. Ogrodzony niskimi betonowymi sÅ‚upkami, miÄ™dzy którymi znajdujÄ… siÄ™ dwa rzÄ™dy rur. WejÅ›cie na cmentarz przez furtkÄ™, po obu stronach cmentarza wÄ…skie kwatery grobowe a na nich ustawiony maÅ‚e krzyżyki (wzory austriackie i rosyjskie) ozdobione wieÅ„cami. Daty na krzyżach 1914 i 1915. Centralny punkt cmentarza do duży kamienny krzyż, ustawiony na Å›cianie, która jest jednoczeÅ›nie fragmentem ogrodzenia. Na krzyżu tabliczka wspóÅ‚czesna:
Cmentarz wojenny Gdów
1914-1915
KRIEGERFRIEDHOF Gdów
Cmentarz jest odnowiony i zadbany, caÅ‚ość cmentarza wydajÄ™ siÄ™ być zgodna z charakterystycznÄ… architekturÄ…. Widać, że przy odnowieniu cmentarza zadbano o szczegóÅ‚y, choć niektóre elementy sÄ… wyraźnie nowe.
Jerzy Jasonek
2008-05-18