youtube

361 - Krasne Lasocice

Cmentarz wojenny z I wojny nr 361 - Krasne Lasocice

Cmentarz wojenny z I wojny nr 361 - Krasne Lasocice

Jerzy Jasonek

2017-12-22

Cmentarz 361 w Krasnych Lasocicach znajduję się na cmentarzu parafialnym usytuowanym za kościołem. Ja jechałem od strony Łapanowa przez miejscowości Grabie i Kępanów (gdzie też znajduję się cmentarz). Na końcu Kępanowa należy skręcić na skrzyżowaniu w lewo, droga prowadzi mocno pod górę aż do Krasnych Lasocic. Jednak żeby dotrzeć na sam cmentarz należy jeszcze z tej góry zjechać, na dole po lewej stronie na pewno zauważymy okazały kościół a za nim cmentarz parafialny. Ja na cmentarz doszedłem przez teren przy kościelny, ale jest też droga, którą można dojechać samochodem pod sam cmentarz. Kwatera żołnierzy z okresu I wojny znajduję się na samym końcu cmentarza idąc alejką na wprost wejścia. Kwaterę wojenną widać z daleka nie sposób nie trafić.

Cmentarz w swoim obecnym kształcie to prostokątne pole grobowe, ogrodzone współczesnym ogrodzenie w formie metalowych przęseł rozwieszonych pomiędzy również współczesnymi słupkami z kamienia. Wejście na cmentarz przez metalową bramkę. Na tylnej ścianie cmentarza znajduję się pięć dużych ażurowych krzyży Ludwiga wtopionych w betonowe krzyże - są to 2 krzyże rosyjskie, 2 austriackie i jeden niemiecki. Pomiędzy nimi ustawione są betonowe stele zwieńczone betonowym krzyżem, na który nałożono małe krzyże Ludwiga. Całe pole grobowe zapełnione jest betonowymi stelami o różnych kształtach, na które nałożone są, lub umieszczone są na stelach małe krzyże Ludwiga różnych wzorów. Na niektórych stelach tabliczki imienne. Na wprost wejścia na cmentarz znajduję się prostokątny ziemny grób otoczony betonowymi krawężnikami, na mogile współczesna tabliczka z napisem:

Cmentarz wojskowy
Data walk żołnierzy 
Polskich i Rosyjskich
Austriackich (Tyrolczycy)
27 XI 1914 - 16 XII 1915
Niech spoczywają w pokoju

Odnowiono ten cmentarz 1971

Obecny cmentarz niestety nie ma nic wspólnego z pierwotnym założeniem, ostatnie zdjęcie przedstawia cmentarz zaraz po wybudowaniu. Znajdował się on w miejscu obecnego kościoła i stał się zaczątkiem nowej parafii, niestety w wyniku powstaniu parafii pierwotny cmentarz został zniszczony.

Zapraszam do dyskusji

Dane cmentarza

Numer cmentarza: 361

Lokalizacja: Krasne Lasocice

Projektant: Gustav Ludwig

Ostatnia wizyta: 2017-12-22 - samochodem

GPS: N49.81187 , E20.23310

Pochowani: Pochowanych 212 żołnierzy (90 znanych z nazwiska)

A - 166; D - 4; R - 42;

Daty śmierci: od końca listopada 1914 do początku stycznia 1915 (głównie grudzień 1914)

Źródło danych: J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarnów : Muzeum Okręgowe, 2005.