youtube

304 - Łąkta Górna

Cmentarz wojenny z I wojny nr 304 - Łąkta Górna

Cmentarz wojenny z I wojny nr 304 - Łąkta Górna

Jerzy Jasonek

2010-09-19

Cmentarz nr 304 w Łąkcie Górnej położony jest na skraju wsi, na prawo od drogi Żegocina - Muchówka, przy drodze oryginalna tabliczka informująca o drodze na cmentarz.

Sam cmentarz jest niewielki, zbudowany na planie prostokąta, ukryty wśród zagajników. Po około 100 metrach od tabliczki po lewej stronie widoczna jest kapliczka umieszczona w narożniku ogrodzenia cmentarza. Wejście na cmentarz przez drewnianą współczesną bramkę umieszczoną pomiędzy wysoki kamiennymi słupami. nad bramką znajduję się drewniany daszek z dwoma drewnianymi krzyżami umieszczonymi w przedłużeniu kamiennych słupków. Jak podaję Frodyma w swoim przewodniku „cmentarz otoczony jest stalowymi rurami na kamiennych słupach”. Słupki rzeczywiście są ale między mini znajduję się współczesny drewniany płotek - rur niestety już nie ma. Na pierwszym planie krzyże listowej bez tabliczek imiennych dalej rząd steli z żeliwnymi tablicami imiennymi, między którymi znajdują się trzy duże kute krzyże wzór austriacki, niemiecki i rosyjski. Dalej kolejny rząd steli. Duże krzyże we znajdują się też przy bocznych ścianach ogrodzenia. W prawym tylnym narożniku ogrodzenia znajduję się kapliczka ustawiona na niewielkiej kolumnie z obrazem Chrystusa w koronie cierniowej - jak już wcześnie pisałem ta kapliczna bardzo ułatwia znalezienie cmentarza. Stan ogólny dobry.

Zapraszam do dyskusji

Dane cmentarza

Numer cmentarza: 304

Lokalizacja: Łąkta Górna

Projektant: Franz Stark

Ostatnia wizyta: 2010-09-19 - rowerem

GPS: bd., bd.

Pochowani: 25 Austriaków; 76 Niemców z 20 pruskiego pułku piechoty, 217, 219 i 220 pruskiego rezerwowego pułku piechoty, 19 pruskiego rezerwowego batalionu strzelców, 47 pruskiego rezerwowego pułku artylerii polowej; 60 Rosjan.

Daty śmierci: 6-8 XII 1914

Źródło danych: R. Frodyma, Galicyjskie Cmentarze wojenne. Tom III. Brzesko - Bochnia - Limanowa, Pruszków 1998.