youtube

313 - Bochnia (kirkut żydowski)

Cmentarz wojenny z I wojny nr 313 - Bochnia (kirkut żydowski)

Cmentarz wojenny z I wojny nr 313 - Bochnia (kirkut żydowski)

Jerzy Jasonek

2012-08-17

Cmentarz nr 313 w Bochni znajduję się na terenie kirkutu żydowskiego na wzgórzu Krzeczków. Dojście od rynku ulicami Gazaris, Modrzejewskiej i Krzeczków. Kirkut żydowski jest zamknięty na klucz, więc wejść na jego teren udało mi się dopiero w roku 2012 (pierwszy raz byłem tu w 2008 r.) z okazji zwiedzania cmentarza zorganizowanego przez Muzeum w Bochni. Oczywiście zwiedzanie z przewodnikiem dotyczyło całego kirkutu, ale pani przewodnik zaprowadziła zwiedzających również na kwaterę wojenną.

Cmentarz nr 313 składa się z dwóch rzędów macew z Gwiazdą Dawida (26 pojedynczych mogił - dziwne bo pochowano tu tylko 20 żołnierzy). Elementem centralnym jest większa macewa na której znajduję się napis w języku hebrajskim i polskim:


GROBY POLSKICH ŻOŁNIERZY WYZNANIA MOJŻESZOWEGO POLEGŁYCH W I WOJNIE ŚWIATOWEJ 1914-1918.
Fundatorem tablicy jest rabin Mendel Reichberg z Nowego Jorku.

Na jednej z macew w pierwszym rzędzie w środku gwiazdy Dawida znajdują się dwie hebrajskie litery, zapytałem panią przewodnik co one oznaczają - powiedziała mi, że jest to napis znajdujący na bardzo wielu grobach i oznacza "Tu został pochowanych". Między rzędami identycznych macew znajdują się jeszcze trzy całkiem inne, ale one chyba nie mają nic wspólnego z żołnierzami z okresu I wojny. Ciekawostką jest fakt, że dwóch z pośród pochowanych  na cmentarzu wojennym ma swoje dodatkowe groby w innych miejscach kirkutu wystawione przez ich rodziny.

Obecnie kirkut można zwiedzać po umówieniu się w muzeum, które zarządza kluczem - o tej nowej sytuacji informuje nowa tabliczka zawieszona na zewnętrznym ogrodzeniu.

Więcej zdjęć ze zwiedzania kirkutu

Załączone artykuły

Zapraszam do dyskusji

Dane cmentarza

Numer cmentarza: 313

Lokalizacja: Bochnia (kirkut żydowski)

Projektant: Franz Stark

Ostatnia wizyta: 2012-08-17 - rowerem

GPS: bd.,

Pochowani: 19 Austriaków i 1 Rosjanin - 14 żołnierzy znanych z nazwiska

Daty śmierci: 1914-1917 większość zmarła w Bochni (prawdopodobnie w lazarecie)

Źródło danych: J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarnów : Muzeum Okręgowe, 2005