youtube

399 - Prusy

Cmentarz wojenny z I wojny nr 399 - Prusy

Cmentarz wojenny z I wojny nr 399 - Prusy

Jerzy Jasonek

2017-06-04

Cmentarz nr 399 w Prusach znajduje się po lewej stronie drogi z Kocmyrzowa do Nowej Huty tuż przed rondem. Jak podaje Frodyma pomnik znajdował się na terenie dawnej stacji PKP linii Kocmyrzów - Nowa Huta, pozostałości torów są jeszcze widoczne. Niestety pomnik jest łatwo przegapić ponieważ od drogi oddziela go wysoki żywopłot (prawie wysokości pomnika). Żeby dojść do pomnika trzeba iść wzdłuż żywopłotu w kierunku Kocmyrzowa do bramki prowadzącej do znajdującej się za nim posesji (jakieś 50-60 metrów). Między ogrodzeniem posesji a żywopłotem dochodzimy do pomnika.

Mogiłę tą zbudowano, żeby uczcić śmierć jednego żołnierza, na ona formę wysokiego, dość szerokiego betonowego obelisku zwieńczonego rzeźbą leżącej na wieńcu czapki żołnierskiej. Poniżej rzeźby, na ścianie frontowej wnęką na tablicę inskrypcyjną, poniżej płaskorzeźba krzyża. Pole grobowe przed pomnikiem jest ogrodzone metalowymi rurami, łączącymi pomnik z dwoma słupkami* i betonowymi kraweżnikami - obecny wygląd cmentarza jest zbliżony do pierwotnego założenia (patrz zdjęcie archiwalne).

Galeria zdjęć

Dodatkowe informacje

* Jakieś dwa metry przed pomnikiem, ślady po dwóch słupkach, które dawniej były połączone z obeliskiem rurami, wyznaczając w ten sposób pole grobowe - patrz zdjęcie archiwalne. Stan cmentarza dobry, choć mały remont na pewno by nie zaszkodził (opis z 2009 r.).

Zdjęcia archiwalne

Zapraszam do dyskusji

Dane cmentarza

Numer cmentarza: 399

Lokalizacja: Prusy

Projektant: Hans Mayr (?)

Ostatnia wizyta: 2017-06-04 - rowerem

GPS: 50°06′33,3 N; 20°04′50,9 E ,

Pochowani: 1 Austriak (brak bliższych danych)

A - 1;

Daty śmierci: bd.

Źródło danych: J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarnów : Muzeum Okręgowe, 2005.