youtube

347 - Barcice (cm. parafialny)

Cmentarz wojenny z I wojny nr 347 - Barcice (cm. parafialny)

Cmentarz wojenny z I wojny nr 347 - Barcice (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2008-07-23

Cmentarz nr 347 w Barcicach położony na terenie cmentarza parafialnego znajdującego się przy szosie z Piwnicznej do Nowego Sączą. Ściana pomnikowa jest jednocześnie murem zewnętrznym cmentarza parafialnego. Na jej tylnej części (tej od szosy) umieszczony jest duży żeliwny krzyż typu austriackiego, dzięki temu cmentarz jest łatwo zauważalny. Wejście przez bramę cmentarza parafialnego od drugiej strony.

Jest to średniej wielkości kwatera, na planie prostokąta. Otoczona ogrodzeniem, które w części tylnej składa się z pełnego muru (w nim ściana pomnikowa). Po bokach znajdują się betonowe słupki a pomiędzy nimi stalowej rury, natomiast w cześci przedniej ogrodzenia pomiędzy słupkami powieszono gruby łańcuch - słupki narożne są kamienne. Wejście na cmentarz przez małą stalową bramkę umieszczoną na wsprost pomnika centralnego. Pomnik centralny to ściana pomnikowa w kształcie trapezu na której po obu stronach umieszczono duży żeliwny krzyż typu austriackiego. Na polach grobowych znajdują się niskie cokoliki z małymi krzyżami jedno i dwuramiennymi. Na cokołach tabliczki imienne. Stan cmentarza dobry.

 

Zapraszam do dyskusji

Dane cmentarza

Numer cmentarza: 347

Lokalizacja: Barcice (cm. parafialny)

Projektant: Gustaw Ludwig

Ostatnia wizyta: 2008-07-23 - samochodem

GPS: bd., bd.

Pochowani: 37 Austriaków, 6 Rosjan (16 znanych)

Daty śmierci: XII 1914

Źródło danych: J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarnów : Muzeum Okręgowe, 2005.