youtube

273 - Szczepanów (cm. parafialny)

Cmentarz wojenny z I wojny nr 273 - Szczepanów (cm. parafialny)

Cmentarz wojenny z I wojny nr 273 - Szczepanów (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2008-06-29

Cmentarz nr 273 w Szczepanowie - to cmentarz okręgu cmentarnego VIII Brzesko, znajduję się na cmentarzu parafialnym w Szczepanowie, około 500 metrów od Kościoła - w kierunku Mokrzysk. Cmentarz wojskowy zlokalizowany jest na prawo od wejścia przy murze cmentarza.

Kiedyś był to dość duży obiekt zaprojektowany na planie bardzo wydłużonego prostokąta. Obecnie jednak niewiele już z niego zostało. Tylna ściana cmentarza to kamienny mur, będący jednocześnie murem cmentarza parafialnego. W środku muru element centralny w postaci ściany pomnikowej zwieńczonej betonowym krzyżem. Bezpośrednio przed pomnikiem centralnym znajduje się kamienny obelisk oraz groby oficerów. W danych narożnikach cmentarza - na końcach betonowego muru znajdują się duże betonowe krzyże. Z pozostałych stron cmentarz był ogrodzony stalowymi rurami znajdującymi się pomiędzy betonowymi słupkami - po tej części ogrodzenia pozostała tylko bramka na wprost pomnika centralnego i kilka słupków. Groby oficerów zachowane są dość dobrze - szczególnie grób por. Leopolda Mondla, natomiast z pozostałych grobów niewiele pozostało - kilka mocno poniszczonych nagrobków z krzyżami listwowymi Watzala. Cmentarz w Szczepanowie jest mocno zaniedbany, oryginalna architektura cmentarza została zaburzona poprzez zniszczenie ogrodzenia i wkraczające na teren cmentarza wojskowego groby cywilne.

Zapraszam do dyskusji

Dane cmentarza

Numer cmentarza: 273

Lokalizacja: Szczepanów (cm. parafialny)

Projektant: Robert Motka

Ostatnia wizyta: 2008-06-29 - rowerem

Pochowani: 87 Austriaków, 35 Rosjan - 7 żołnierzy znanych z nazwiska

Daty śmierci: XI - XII 1914

Źródło danych: J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarnów : Muzeum Okręgowe, 2005.