youtube

215 - Wierzchosławice (cm. parafialny)

Cmentarz wojenny z I wojny nr 215 - Wierzchosławice (cm. parafialny)

Cmentarz wojenny z I wojny nr 215 - Wierzchosławice (cm. parafialny)

Jerzy Jasonek

2011-06-05

Cmentarz nr 215 to kwatera na cmentarzu parafialnym w Wierzchosławicach. Jadąc od strony Tarnowa, pod kościołem w Wierzchosławicach należy skręcić w wąską drogę w lewo i po kilkaset metrach dojedziemy do bramy cmentarza parafialnego, kwatera wojenna znajduje się tuż za bramą po lewej stronie.

Jeśli wejdziemy na cmentarz w opisany powyżej sposób, to do kwatery wojennej wejdziemy wprost z cmentarnej alejki, z tej strony brak jest ogrodzenia. Granice kwatery mającej kształt nieregularnego wieloboku wyznacza z jednej strony ogrodzenie cmentarza parafialnego, dwóch stron ogrodzenie z rur metalowych rozpiętych pomiędzy betonowymi słupkami, a od strony wspomnianej wyżej alejki, rząd drzew. Na cmentarz od tylu prowadzi metalowa możliwe że kuta bramka mająca formę kratownicy. Na cmentarzu występują dwa pomniki, pierwszy zaraz przy wejściu na cmentarz parafialny ma kształt pocisku z wiszącymi wieńcami po boku na pomniku data 1915, a drugi ma kształt ściany wykonanej z połączonych ze sobą trzech nagrobków oficerów niemieckich z 217 Rezerwowego Pułku Piechoty, na betonowej ścianie nałożone są trzy duże żeliwne krzyże Ludwiga według wzoru niemieckiego.

Nagrobki na cmentarzu mają formę niskich cokołów na których szczycie umieszczono małe żeliwne krzyże Ludwiga, na cokołach tabliczki imienne. Przy ogrodzeniu cmentarza parafialnego, za pomnikiem w kształcie pocisku znajdują groby zbiorowe mające kształt betonowych krzyży, ustawionych na metrowej wysokości postumentach, na ich lico przymocowano duże krzyże Ludwiga, według wzoru austriackiego i rosyjskiego. Na nagrobku żołnierzy austriackich tablica z nazwiskami, na pomniku żołnierzy rosyjskich tabliczka z informacją, że leży tu 41 nieznanych żołnierzy rosyjskich.

Stan cmentarza bardzo dobry, obiekt zadbany i wykoszony. Na wysokości narożnika cmentarza wojennego (tył cmentarza tam gdzie jest bramka) po przeciwległej stronie alejki cmentarza parafialnego znajduje się grób rodziny Witosów w którym pochowany jest zmarły w 1945 roku trzykrotny premier rządu polskiego - Wincenty Witos.

Przy drodze na Niwkę i Radłów znajduję się Muzeum Wincentego Witosa, jest to jego dom w którym mieszkał wraz z żoną, kilkaset metrów dalej znajduję się też rodzinny dom Witosa, będąc w Wierzchosławicach na pewno warto w te miejsca zajrzeć.

Zapraszam do dyskusji

Dane cmentarza

Numer cmentarza: 215

Lokalizacja: Wierzchosławice (cm. parafialny)

Projektant: Robert Motka

Ostatnia wizyta: 2011-06-05 - rowerem

GPS: 50°01′00,4 N; 20°51′34,8 E ,

Pochowani: 10 Austriaków, 72 Niemców, 50 Rosjan; Łącznie 132 (w tym 61 znanych z nazwiska)

Daty śmierci: 12.1914 - 05.1915

Źródło danych: J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 2, Tarnów : Muzeum Okręgowe, 2003.