youtube

337 - Grabina

Cmentarz wojenny z I wojny nr 337 - Grabina

Cmentarz wojenny z I wojny nr 337 - Grabina

Jerzy Jasonek

2017-11-12

Cmentarz nr 337 w Grabinie położony jest na stoku wzgórza wśród pól i zagajników. Ja zjechałem do tego cmentarza polnymi dróżkami z Czyżyczki, sporo błądziłem zanim dotarłem na miejsce, więc drogę dojazdową podam za przewodnikiem Frodymy: Z szosy Sobolów - Bochnia skręcić w przysiółku Polanka na północ (tu słup informacyjny cmentarza), w lokalną drogę do Grabiny i Buczyny. Po 1700m (za drugim mostkiem) cmentarz po prawej w odległości 400 m. Dojście do cmentarza błotną drogą pod górę, między łąkami, do niedawna przy drodze asfaltowej była współczesna tabliczka wskazująca drogę na cmentarz, ale 2017 roku jej już nie widziałem.

Sam cmentarz jest stosunkowo niewielki, zbudowany na planie prostokąta, obecnie otoczony współczesnym ogrodzeniem z prętów stalowych, przęsła powieszono pomiędzy kamiennymi słupkami. Na bramce wejściowej data 1988 - prawdopodobnie data powstania obecnego ogrodzenia. Cmentarz jest dość charakterystyczny, element centralny stanowi ściana pomnikowa umieszczona w tylnej części ogrodzenia na wprost bramki wejściowej, na której stoi kamienny obelisk z krzyżem na szczycie. Na licu obelisku duży krzyż w kształcie miecza - wzór austriacki, na krzyżu data 1914. Od bramki do ściany pomnikowej prowadzi alejka, a po obu jej stronach znajdują się pola grobowe z krzyżami listowymi i prętowymi, bez tabliczek imiennych. Krzyże jedno i dwuramienne. Cmentarzem wyraźnie się ktoś opiekuje, gdy tam byłem krzyże były obwiązana biało-czerwonymi kokardami, cmentarz był uporządkowany a trawa przycięta. Stan cmentarza dobry. Ścianę pomnikowa widać z drogi, ale tylko jadąc od strony Buczyny.

Zgodnie ze spisem poległych Drogomira pochowano tu 215 żołnierzy, żaden nie jest znany z nazwiska. Jest też szkic położenia grobów na cmentarzu i jest on mniej więcej zgodnym z dzisiejszym układem grobów, choć niektóre groby pojedyncze chyba zostały połączone z grobami masowymi, bo dziś w zasadzie trudno wyróżnić chociaż jeden grób pojedynczy.

Zapraszam do dyskusji

Dane cmentarza

Numer cmentarza: 337

Lokalizacja: Grabina

Projektant: Franz Stark

Ostatnia wizyta: 2017-11-12 - rowerem

GPS: N49.92657, E20.35102

Pochowani: 130 Austriaków, 85 Rosjan - wszyscy nieznani.

Daty śmierci: 5-11 XII 1914

Źródło danych: J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarnów : Muzeum Okręgowe, 2005.