youtube

311 - Nowy Wiśnicz (cm. komunalny)

Cmentarz wojenny z I wojny nr 311 - Nowy Wiśnicz (cm. komunalny)

Cmentarz wojenny z I wojny nr 311 - Nowy Wiśnicz (cm. komunalny)

Jerzy Jasonek

2017-11-09

Cmentarz nr 311 w Nowym Wiśniczu to dwie kwatery wojskowe na cmentarzu komunalnym. Cmentarz położony jest przy drodze z Wiśnicza bo Bochni, jakieś 700 metrów od centrum Wiśnicza.

Pierwsza kwatera zlokalizowana jest zaraz przy wejściu głównym na cmentarz. Ogrodzona jest betonowymi słupkami stojącymi na niskim murku, pomiędzy którymi znajdują się stalowe rury, z tym że jednej rury brakuje. Wejście na cmentarz po kilku schodkach, brak bramki wejściowej występuję jedynie przerwa w ogrodzeniu. Brak elementu centralnego, na kwaterach grobowych niskie cokoliki na których ustawione są krzyże jedno i dwuramienne, zarówno te duże, jak i cienkie krzyże listwowe. Na jednym krzyżu tabliczka imienna - Teodowic Tychon Zapozyn żołnierz 175 pułku piechoty. Stan dobry.

Druga kwatera znajduję się w przeciwległym narożniku cmentarza, jest znacznie większa od pierwszej, zaprojektowana na planie prostokąta z występami po stronach. Kwatera ogrodzona jest podobnie jak pierwsza betonowymi słupkami, stojącymi na niskim murku, pomiędzy którymi znajdują się stalowe rury. Wejście na cmentarz przez przerwę w ogrodzeniu, brak bramki. Pomnik centralny w postaci dwuspadowego obelisku na którego szczycie znajduję się niewielki betonowy krzyż. Na ścianie pomnika znajduję się wieniec, w którego środku dawniej znajdował się krzyż żeliwny - obecnie pozostało puste miejsce. Krzyże tego samego rodzaju co w kwaterze pierwszej. Na terenie kwatery wojskowej znajduję się grób podoficera żandarmerii niemieckiej poległego w 1944, a poza ogrodzeniem wysoki obelisk poświęcony żołnierzom radzieckim poległym w II wojnie. Stan kwatery dobry.

Zapraszam do dyskusji

Dane cmentarza

Numer cmentarza: 311

Lokalizacja: Nowy Wiśnicz (cm. komunalny)

Projektant: Franz Stark

Ostatnia wizyta: 2017-11-09 - rowerem

GPS: bd., bd.

Pochowani: 51 Austriaków z 11 pułku piechoty, 25 pułku piechoty landwery, 33 pułku strzelców, 3 oddziału sanitarnego; 140 Rosjan.

Daty śmierci: XI 1914

Źródło danych: R. Frodyma, Galicyjskie Cmentarze wojenne. Tom III. Brzesko - Bochnia - Limanowa, Pruszków 1998.