youtube

300 - Rajbrot - Kobyła

Cmentarz wojenny z I wojny nr 300 - Rajbrot - Kobyła

Cmentarz wojenny z I wojny nr 300 - Rajbrot - Kobyła

Jerzy Jasonek

2012-04-22

Cmentarz nr 300 w znajduje się w lesie pod szczytem Kobyłej Góry w Rajbrocie. Należy przechać przez centrum Rajbrotu kierunek Wojakowa i za przystankiem PKP (Rajbrot II) udać się stromą drogą w lewo. Po minięciu dwóch kapliczek dojeżdzamy na skraj lasu gdzie widzimy oryginalną tabliczkę wskazującą drogę na cmentarz. Do tego miejsca możemy dojechać samochodem, dalej musimy się udać pieszo. 50 metrów za tabliczką należy skręcić w lewo w błotnistą drogę leśną. Idąc cały czas za drogą, po jakiś 600 metrach dochodzimy do cmentarza.

Cmentarz jest dość duży, zbudowany na planie prostokąta, na cmentarz wchodzimy przez drewnianą bramkę, z trzech stron cmentarz otoczony jest kamiennymi słupkami między którymi kiedyś znajdowały się stalowe rury, obecnie zostały zastąpione drewnianymi żerdziami. Ściana ogrodzeniowa na wprost wejścia to pełny mur pełniący jednocześnie funkcję elementu centralnego. Na środku ściany znajduję się tablica a pod nią kamienna ława. Przez środek cmentarza, od bramki do ściany tylnej, prowadzi szeroka alejka, po obu jej stronach znajdują się pola grobowe, na na niewielkich cokolikach umieszczone są krzyże listowe - jedno i dwuramienne. Cmentarz otoczony jest drzewami, a i w obrębie cmentarza rośnie kilka drzew. Stan cmentarza dobry.

Zapraszam do dyskusji

Dane cmentarza

Numer cmentarza: 300

Lokalizacja: Rajbrot - Kobyła

Projektant: Franz Stark

Ostatnia wizyta: 2012-04-22 - rowerem

GPS: bd.,

Pochowani: 96 Austriaków z 24 pułku piechoty landwery i 19 z rezerwowego batalionu strzelców; 28 Niemców z 217, 218 i 219 pruskiego rezerwowego pułku piechoty; 117 Rosjan.

Daty śmierci: 7-13 XII 1914

Źródło danych: R. Frodyma, Galicyjskie Cmentarze wojenne. Tom III. Brzesko - Bochnia - Limanowa, Pruszków 1998.