youtube

320 - Niedary (prywatna posesja)

Cmentarz wojenny z I wojny nr 320 - Niedary (prywatna posesja)

Cmentarz wojenny z I wojny nr 320 - Niedary (prywatna posesja)

Jerzy Jasonek

2021-04-25

UWAGA: Na cmentarzu nastąpiły istotne zmiany - opis wkrótce (2021 r.)

Cmentarz nr 320 w Niedarach znajduję się na terenie prywatnej posesji. Jadąc drogą od strony Niepołomic do Szczurowy, przed mostem na Rabie (już przed samym wjazdem do Ujścia Solnego) należy skręcić w lewo. Około 100 metrów od mostu znajduję się biały dom, kryty czerwoną blachą w tyle widoczne zabudowania gospodarcze. Cmentarz z drogi praktycznie niewidoczny. Po wejściu na posesję po prawej stronie od bramy widać porośnięty drzewami i krzewami teren - to właśnie jest cmentarz.

Wejść na sam cmentarz trzeba od strony ogrodzenia posesji przez bramkę w ogrodzeniu cmentarza - jest to przerwa w zbudowanym z rur ogrodzeniu. Cały cmentarz jest bardzo mocno zarośnięty, przedzierając się przez krzewy docieramy najpierw do dwuramiennego kutego krzyża prętowego. Kilka metrów dalej kolejny krzyż prętowy, a raczej to co z niego pozostało. W końcu dochodzimy do centralnych elementów cmentarza, które stanowi duży betony krzyż na którego lico nałożony jest dwuramienny krzyż żeliwny, na krzyżu data 1914. Po obu stronach krzyża betonowego, w narożnikach cmentarza, znajdują się betonowe słupy zwieńczone stelami na których umieszczone są małe żeliwne krzyże dwuramienne, na wzór rosyjski (na tym cmentarzu leżą wyłącznie żołnierze rosyjscy) na obu data 1914. Jeden z tych mały krzyży oderwany od słupa stoi luźno. Poniżej krzyża betonowego dwa betonowe nagrobki, z niewielkimi, betonowymi, dwuramiennymi krzyżami. Cmentarz w stanie kiepskim, zdecydowanie za bardzo porośnięty drzewami i krzewami, a przez to słabo widoczny i trudno dostępny.

Cmentarz odwiedziłem ponownie w kwietniu 2009, część drzew i gęstych krzewów została wycięta, cmentarz można zobaczyć zza ogrodzenia, widoczny jest też z wału przeciwpowodziowego na Rabie. Na teren posesji nie wchodziłem, ale jest wyraźnie lepiej niż rok temu, cmentarz dużo łatwiej zlokalizować i można go bez przeszkód obejrzeć, remont jednak zdecydowanie by się przydał.

Galeria zdjęć

Załączone artykuły

Zapraszam do dyskusji

Dane cmentarza

Numer cmentarza: 320

Lokalizacja: Niedary (prywatna posesja)

Projektant: Franz Stark

Ostatnia wizyta: 2021-04-25 - rowerem

GPS: bd., bd.

Pochowani: 69 Rosjan z 42 pułku piechoty.

Daty śmierci: 1914

Źródło danych: R. Frodyma, Galicyjskie Cmentarze wojenne. Tom III. Brzesko - Bochnia - Limanowa, Pruszków 1998.