youtube

Poszukiwanie grobu Josef...

Poszukiwanie grobu Josefa Oldricha

Poszukiwanie grobu Josefa Oldricha

Jerzy Jasonek

2011-12-13

W dniu 30 lipca 2011 roku otrzymałem maila następujące treści:

Dzieň dobry pan Jasonek,
Jestem z Czech i zwracam sie do Was z zapytaniem.
Mój krewny, nazwisko OLDRICH, imie JOSEF polegl 31.3.1915 w Pierwszej Wojne Swiatowej. On jest pochowany na cmentarz wojskowy Nr. 314 w Bochnii jako Austriak. Ja znazlem na strone www.polegli.tgcp.pl. Rowniež widzialem Wase strone Zachodniogalicyjskie cmentarze wojenne. Oto moje pytanie:
Možte prosze zrobič zdjecie grobu JOSEF OLDRICH i wyšlij mi na e-mail? Bedzie to w kronice rodziny.
Bardzo proszim i dziekujem o pomocz.
Z powažaniem
Lubomír OLDRICH

Odpisałem Panu Oldrichowi, że grobu poszukam. Na początek wracając z pracy udałem się do biblioteki w Niepołomicach w celu zajrzenia do "Spisu poległych.." Drogomira. Faktycznie w grobie o numerze 92 na cmentarzu nr 314 pochowano m.in.:

Wachtm. II Kl. - Josef Oldrich  - Land. Gend. Kom. 5 - data śmierci 31.01.1915 r. (wachmistrz Krajowej Komendy Żandarmerii)

Skserowałem plan cmentarza, wróciłem do domu w Łapczycy, a następnie wsiadłem na rower i pojechałem do Bochni na cmentarz komunalny, gdzie znajduje się kwatera nr 314. Na grób Oldricha trafiłem bez problemu, zrobiłem kilka fotek mogiły jak i całego cmentarza i po powrocie do domu wysłałem te zdjęcia do Czech.

Kilka dni później dostałem podziękowania z zapewnieniem, że moje zdjęcia wraz z moim nazwiskiem znajdą się w rodzinnej kronice:).

Ciekawostką jest fakt, że Lubomír OLDRICH pisał w swoim mailu, że jego krewny zmarł 31.03.1915 podczas gdy w spisie Drogomira widnieje data 31.01.1915 - taka też data widnieje na tabliczce imiennej, ale tabliczki są nowe i pewnie odtworzone właśnie na podstawie spisu Drogomira.

Zobacz informacje o cmentarzu nr 314 - zdjęcia z poszukiwania grobu Oldricha na końcu galerii

Galeria zdjęć

Zapraszam do dyskusji